Gdańsk Memorandum

i

Autor: Gdańsk.pl

Gdańsk, Gdynia i Sopot podpisały porozumienie z UNICEF. Zapewnienie dostępu do szkoły dzieciom z Ukrainy jednym z priorytetów

2022-07-12 22:36

Aby przeciwdziałać skutkom wojny i sprawić, by dzieci z Ukrainy nie ucierpiały, prezydenci Gdańska, Gdyni Sopotu podpisali porozumienie z UNICEF. Określa ono między innymi jak przeciwdziałać wykluczeniu dzieci z Ukrainy i jak zapewnić im jak najlepszy dostęp do edukacji.

Pomoc dzieciom w potrzebie

Memorandum to zbiór pewnych zasad i założeń na podstawie jakich miasta będą współpracowały i wypełniały razem z UNICEF ważną misję. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie opieki dzieciom dotkniętym kryzysem humanitarnym i finansowym. Niezwykle ważnym aspektem jest również szkoła i dostęp do wczesnej edukacji. Kolejnym ważnym czynnikiem jest proces integracji uchodźców z resztą społeczeństwa.                                                         

To dzisiejsze memorandum pokazuje, że nie jesteśmy sami w kryzysie związanym z opieką i wychowaniem dzieci, które do nas trafiły w wyniku agresji rosyjskiej w Ukrainie. Dlatego bardzo dziękuję, że tak duże i silne organizacje międzynarodowe jak UNICEF ufają sprawdzonym partnerom, jakim są samorządy. Dzięki tej współpracy chcemy pomóc tym dzieciom zaadoptować się do życia w naszych lokalnych wspólnotach.

Komentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czym jest UNICEF? 

UNICEF to inaczej Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci, czyli międzynarodowa organizacja powołana przez ONZ (Organizację  Narodów Zjednoczonych). Fundusz powstał tuż po wojnie i od lat wspiera dzieci dotknięte kryzysem na całym świecie. 

Współpracujemy ze 190 krajami na całym świecie, a pomaganie poszkodowanym dzieciom jest dla nas naturalnym środowiskiem. Jestem przekonany, że rozpoczęta dziś współpraca zaowocuje wkrótce wspaniałymi działaniami. Będziemy pracować nad różnymi sferami i obszarami społecznymi, także nad edukację tych dzieci, pomocą społeczną, wsparciem osób z niepełnosprawnościami i innymi ważnymi społecznie zagadnieniami. Jest to o tyle ważne, że 94 procent wszystkich przyjezdnych migrantów w Polsce to matki z dziećmi.

Komentuje Rashed Mustafa Sarwar, starszy koordynator ds. reagowania kryzysowego, przedstawiciel UNICEF na Polskę.