Służby rozbił gang paliwowy! Osiem osób z Pomorza z zarzutami

i

Autor: cbsp.policja.pl

Gang paliwowy rozbity! Osiem osób z Pomorza z zarzutami

2023-02-24 9:56

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w obrocie paliwami. Zarzuty usłyszało osiem osób z województwa pomorskiego.

Rzeczniczka prasowa CBŚP Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP w piątek, że funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. "Rozbicie gangu to efekt wielomiesięcznej pracy służb. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy czerpali korzyści finansowe wprowadzając różnego rodzaju oleje bez koncesji jako olej napędowy, nie płacąc należnych podatków" - dodała Jurkiewicz.

Funkcjonariusze CBŚP oraz KAS zajmują się działalnością zorganizowanego gangu od połowy 2021 roku. Członkowie grupy, to mieszkańcy województwa pomorskiego.

Zatrzymani podejrzani są o narażenie na uszczuplenie budżetu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i opłaty paliwowej w nielegalnym obrocie olejem napędowym. Jak wynika, z ustaleń śledztwa, mechanizm przestępczy polegał na sprzedaży paliw płynnych bez opłaty wymaganych podatków.

Zgodnie z dokumentacją kupowany był olej smarowy, opałowy, bazowy lub inny i wprowadzany do odbioru jako olej napędowy. Towar w niezmienionej formie, jako pełnowartościowy olej napędowy, pomimo braku wymaganych koncesji, był sprzedawany najczęściej w pojemnikach typu mauzer, indywidualnym odbiorcom po zaniżonych cenach, bez właściwej dokumentacji i z pominięciem należnych podatków.

Nielegalny handel maskowany był poprzez tworzenie fałszywej dokumentacji finansowo–księgowej. Tylko wstępne szacunkowe wyliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł być uszczuplony na około 350 tys. zł.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego przeprowadzono akcję, w której uczestniczyło blisko 50 funkcjonariuszy CBŚP i KAS. 7 lutego br. zatrzymano 8 osób i zabezpieczono dokumentację finansowo–księgową dotyczącą handlu i transportu produktów paliwowych. Wszyscy podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełniania przestępstw karno-skarbowych.

 

"Wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przestępstwa karno-skarbowego" - powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

 

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozory policji połączone z zakazem opuszczania kraju, zakazem wzajemnego kontaktowania się, kontaktowania się ze świadkami i innymi osobami oraz poręczenia majątkowe. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Krwawa masakra w domu na Białołęce. Zakrwawione ciała leżały na piętrze i parterze. Policjanci weszli przez balkon