straż

i

Autor: BŹ

pożary

Ewakuacja kamienicy, zatrucia dymem i czadem. Sezon grzewczy zbiera żniwo w całej Polsce

Jedna osoba zatruła się dymem podczas pożaru mieszkania w kamienicy przy ul. Piaskowej w Tczewie, do którego doszło przed godz. 17 w piątek. Ewakuowano 23 osoby. Państwowa Straż Pożarna informuje o zatrważających statystykach dotyczących pożarów i zatruć. W ciągu dwóch miesięcy liczby niebezpiecznie rosną.

Pożar i ewakuacja kamienicy w Tczewie

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Łukasz Płusa poinformował PAP, że do pożaru mieszkania na pierwszym piętrze w kamienicy przy ul. Piaskowej w Tczewie doszło przed godz. 17 w piątek. Jedna osoba została poszkodowana - zatruła się dymem, a ewakuowano 23 osoby.

Po oddymieniu mieszkańcy powinni móc wrócić do mieszkań

- dodał Płusa. Na miejscu są cztery zastępy straży pożarnej.

Coraz więcej pożarów w Polsce

Przez ostatnie dwa miesiące od 1 października 2023 roku do 1 grudnia 2023 roku strażacy notują wzrost interwencji związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych, a także emisją tlenku węgla, związaną z rozpoczęciem sezonu grzewczego - informuje Państwowa Straż Pożarna.

Plaga pożarów

W październiku i listopadzie doszło do 4760 pożarów w budynkach mieszkalnych, w wyniku których zginęło 61 osób a 285 odniosło obrażenia.

Tylko w listopadzie doszło do 2730 pożarów w budynkach mieszkalnych, odnotowano 151 osób rannych oraz 42 osoby śmiertelne. Najwięcej pożarów w budynkach mieszkalnych zanotowano w województwach:

  • mazowieckim - 744,
  • śląskim - 433,
  • wielkopolskim - 399,
  • dolnośląskim - 396,
  • małopolskim - 310.

Śmiertelne ofiary sezonu grzewczego

Przez dwa miesiące sezonu grzewczego strażacy interweniowali 540 razy w związku z emisją tlenku węgla, 250 osób uległo podtruciu, osiem osób straciło życie. W listopadzie odnotowano 309 zdarzeń związanych z emisją czadu w domach, 171 osób uległo podtruciu, pięć osób zatruło się śmiertelnie. Najwięcej zgłoszeń dotyczących emisji tlenku węgla zanotowano w województwach:

  • śląskie - 126,
  • dolnośląskie - 80,
  • wielkopolskie - 40,
  • małopolskie - 37,
  • zachodniopomorskie - 36,
  • mazowieckie - 35.

Strażacy notują również dużą liczbę pożarów sadzy w kominie. Od 1 października do 1 grudnia straż pożarna interweniowała już 1949 razy, a w wyniku tych pożarów siedem osób straciło życie, a 10 osób odniosło obrażenia.

W listopadzie strażacy odnotowali 1231 pożarów sadzy w kominie, jedna osoba straciła życie a siedem odniosło obrażenia.

Jak bezpiecznie palić w piecu?

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma europejski certyfikat zgodności CE co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji prawidłowego funkcjonowania, najczęściej jest to 5 a nawet 10 lat

 informuje PSP.

"Przed instalacją czujki dymu lub czadu należy zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp

GALERIA: Co zjemy na jarmarku w Gdańsku? Przegląd stoisk

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku