Kto z Pomorza pojedzie do Europarlamentu po 9 czerwca?
W województwie pomorskim mieszkańcy głosowali na listy w jednym i tym samym okręgu. Każdy obywatel Pomorza, niezależnie od miejsca zamieszkania - w Gdańsku, Kartuzach, Malborku, Pucku, Słupsku lub innej pomorskiej miejscowości - otrzymał w komisji jedną i tą samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskiego. To okręg nr 1.
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w całej Polsce utworzono 31 830 obwodów do głosowania, w tym 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębnych. Za granicą utworzono 299 obwodów do głosowania, zaś na statkach - siedem.
Frekwencja w wyborach do Europarlamentu
Frekwencja na godz. 17 wyniosła 28,20 proc. To oznacza, że frekwencja jest wyższa niż w poprzednich wyborach o tej samej porze. Frekwencja w woj. pomorskim do godz. 17, wyniosła 29,56 proc.
Polecany artykuł:
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał? Oficjalne dane z PKW
Jak wynika z badania exit poll przygotowanego przez Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska.
- Koalicja Obywatelska – 37,4 proc.
- Prawo i Sprawiedliwość – 35,9 proc.
- Konfederacja –12 proc.
- Trzecia Droga – 6,9 proc.
- Lewica – 6,6 proc.
Kto wygrał wybory europejskie w województwie pomorskim?
Mandat do Europarlamentu w eurowyborach według danych z PKW uzyskali ci kandydaci z Pomorza: Okręg 1 (województwo pomorskie):
• ADAMOWICZ Magdalena (Koalicja Obywatelska) - 204 207 głosów,
• LEWANDOWSKI Janusz Antoni (Koalicja Obywatelska) – 133 444 głosów,
• MÜLLER Piotr Józef (Prawo i Sprawiedliwość) - 62 330 głosów.
W całej UE wybieranych jest 720 posłów w 27 osobnych procesach wyborczych. Dla Polski są to piąte wybory do PE. Wybieranych będzie 53 europosłów. Nie wiadomo jeszcze ile osób będzie reprezentować województwo pomorskie, zależy od tego między innymi frekwencja.
Wśród kandydatów 53 proc. stanowią mężczyźni, a 47 proc. to kobiety. Najstarszy kandydat w skali kraju startował z list Pomorza, ma 88 lat.
Ile mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskało Pomorze?
Wyniki w województwie pomorskim będą znane po dokładnym zliczeniu wyniku krajowego oraz podziale mandatów. Konkretne nazwiska będziemy dodawać w tym artykule.
W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.
Wyniki wyborów europejskich 9 czerwca 2024 Pomorskie
Oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego z województwa pomorskiego według oficjalnych danych z PKW:
- Lista nr 1: Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe: 5,40%
- Lista nr 2: Konfederacja Wolność i Niepodległość: 9,37%
- Lista nr 3: Bezpartyjni samorządowcy - Normalna Polska w normalnej Europie: 1,13%
- Lista nr 4: Komitet wyborczy Polexit: 0,33%
- Lista nr 5: Koalicja Obywatelska: 51,06%
- Lista nr 6: Lewica: 4,65%
- Lista nr 7: Prawo i Sprawiedliwość: 28,07%
Kto zdobył mandat w wyborach 9 czerwca 2024?
Nazwiska poznamy po zsumowaniu wyników wszystkich okręgów. Jeżeli w województwie pomorskim będzie niska frekwencja, może się okazać, że żaden kandydat z Pomorza nie znajdzie się w europarlamencie.
Europosłowie z Pomorza
Mandaty z województwa pomorskiego otrzymali w 2019 r. (według liczby oddanych głosów):
- Magdalena Adamowicz (KE) - 199 591
- Anna Fotyga (PiS) - 160 517
- Janusz Lewandowski (KE) - 120 990.
- Wszyscy kandydują ponownie.