Dziki, balon, kaczki - symbole Witomina na muralach i w filmie

i

Autor: gdynia.pl

Dziki, balon, kaczki - symbole Witomina na muralach i w filmie

2022-04-11 11:40

Te trzy i inne nowe symbole Witomina, wskazane przez mieszkańców, trafiły na dwa murale, które powstały na objętej rewitalizacją części Witomina. Teraz, za sprawą wyjątkowego filmu, animowane symbole wyruszyły w podróż po dzielnicy.

Zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja to w przeważającej części typowe osiedle bloków mieszkalnych, zbudowanych w latach 60. XX wieku. I pewnie gdyby zapytać kogokolwiek z czym takie blokowisko może się kojarzyć, usłyszelibyśmy: „z niczym”, a w wersji rozszerzonej: „z niczym dobrym”.

Tymczasem mieszkańcy tego konkretnego osiedla są w stanie wskazać wiele jego symboli – i w przeważającej mierze pozytywnych. Ich poszukiwanie, w ramach rewitalizacji dzielnicy, rozpoczęło się latem 2019 roku. Zwieńczeniem procesu, w ramach którego powstały murale przy ul. Uczniowskiej i Chwarznieńskiej jest film, w którym twórczynie murali mówią o swojej pracy: motywacji do niej i efektach. Całości dopełniają niezwykłe animacje.

W środowe popołudnie odbyła się jego premiera. W siedzibie SPOT Młodorośli przy ul. Widnej spotkały się osoby zaangażowane w projekt, by obejrzeć jego podsumowanie, podzielić się wrażeniami i pomysłami na kolejne działania.

Klaudia Jarecka – Świeca z fundacji „Miejsce Tworzenia” zwróciła uwagę, że działania z mieszkańcami trwały dwa lata.

Zaczęło się od posadowienia rampy, potem było wspólne tworzenie symboli, malowanie murali – wyliczała. – Ale to przecież projekt wciąż otwarty. Symbole można pobierać z naszej strony i je udostępniać, można dodawać nowe. Wspaniałe, jak w tym filmie udało się je ożywić…

- Zależało mi na tym, aby przekazać myśl, która stała za tym projektem i pokazać mural w zupełnie nowej odsłonie. W filmie mural ożywa, symbole schodzą z muru i poruszają się na ekranie, pojawiają się w różnych częściach Witomina – mówi Piotr Ananicz, właściciel Wytwórni Filmów Wariacja, twórca scenariusza i pomysłu na film. – Chciałem pokazać, że choć sam mural jest narysowany na ścianie, to dookoła niego toczy się życie. Że wszystko, co na nim widzimy, stanowi efekt obserwacji dzielnicy przez mieszkańców, a potem ich przełożenia na język symboli.

W roku 2019 animatorki z fundacji „Miejsce Tworzenia”, która wygrała konkurs ogłoszony przez Laboratorium Innowacji Społecznych, rozpoczęły poszukiwanie nowych symboli Witomina – z założeniem, że pojawią się na muralu, który powstanie na ścianach garaży przy ul. Uczniowskiej. Każde „zgłoszenie” mieszkańców niemalże od ręki trafiało do katalogu symboli. Są więc w nim witomińskie zwierzęta, rośliny, budynki i serce - bo mieszkańcy nie mają wątpliwości, że Witomino jest sercem otaczającego dzielnicę lasu. Zasadnicza część prac nad muralem, w którą Klaudia Jarecka-Świeca – artystka o wyjątkowej społecznej wrażliwości zaangażowała mieszkańców, skończyła się w październiku 2020 roku.

Dzięki mieszkańcom malowidło żyje. Po pierwsze, dlatego, że spontanicznie domalowali kolejne elementy, a po drugie - podczas pracy pojawił się pomysł na drugi mural, który latem 2021 r. powstał na pobliskim murze oporowym na tyłach budynku Chwarznieńska 36 przy współpracy z innym artystą-rzemieślnikiem, jak mówi o sobie, i b-boyem Beeskim.

Powstanie zarówno murali, jak i filmu nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu podmiotów, organizacji, instytucji i osób prywatnych. Mowa tu o wymienionej wyżej organizacji pozarządowej i lokalnym artyście, biznesie, Spółdzielni Mieszkaniowej „Bałtyk”, Wspólnocie Mieszkaniowej Chwarznieńska 36, oczywiście o mieszkańcach oraz o gdyńskim samorządzie.

Za co kochasz radio