Ile lat ma PKM, czyli Pomorska Kolej Metropolitalna?
Odpowiedź na to pytanie przypomniała dziś sama Pomorska Kolej Metropolitalna SA, która odpowiada za infrastrukturę i rozwój tej pierwszej w kraju linii kolejowej wybudowanej przez samorząd w poście na Facebooku.
Dokładnie 10 lat temu - 3 stycznia 2013 r. - ruszyły wyburzenia budynków stojących na trasie PKM, rozpoczęła się też wówczas wycinka drzew, w zdecydowanej większości samosiejek, jakie wyrosły w starym pasie kolejowym nieużywanym przez kilkadziesiąt lat (w zamian posadziliśmy aż 70 tys. nowych!). Pamiętamy jakie zaskoczenie wśród niektórych wywołały wówczas te obrazki - wiele osób nie wierzyło bowiem, że projekt PKM, o którym od kilku lat się mówiło, kiedykolwiek się zmaterializuje.
Dziś to już historia, ale warto o niej pamiętać, bo często zapominamy, że to właśnie dzięki kilkuletnim żmudnym przygotowaniom niezbędnej dokumentacji, zdobywaniu kolejnych wymaganych pozwoleń, przeprowadzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem konsultacji społecznych, prac archeologicznych, saperskich, itp. itd., potem samą budowę takiej inwestycji jak PKM można było zrealizować w zaledwie dwa lata (2013-2015).Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was fotograficzne porównanie kilku lokalizacji na trasie PKM - jak wyglądały dekadę temu i obecnie
– czytamy na Facebooku PKM.
Elektryfikacja, kierunek Gdańsk Południe - PKM dalej się rozwija
Przypomnijmy, że pierwsze przejazdy na linii PKM odbyły się 30 sierpnia 2015 roku.
Obecnie trwa elektryfikacja linii, w listopadzie odbyły się pierwsze testowe przejazdy pociągiem elektrycznym na tej trasie. Prace powinny zakończyć się w połowie 2023 r.
W grudniu 2022 otwarto nowy przystanek na trasie PKM - Gdańsk Firoga
W toku są przygotowania do rozbudowy sieci połączeń w kierunku dzielnic południowych Gdańska. PKM Południe jest na etapie przygotowania Studium Techniczno - Ekonomiczno - Środowiskowego (STEŚ), częścią tego procesu były konsultacje z mieszkańcami, których seria odbyła się w 2022 roku.