Życie każdego wcześniaka, jego zdrowie i forma zależą od mnóstwa osób. To lekarze, specjaliści, personel pielęgniarski, położne, pielęgniarki. Wszyscy dbają i dokładają wszelkich starań, by dziecko, które na świat przyszło za szybko, rosło możliwie jak najbardziej zdrowo. Do tego rodzice, którzy dbają o maleństwo 24 godziny na dobę - każda z tych osób wie, jak wiele pracy trzeba złożyć, by cieszyć się szczęściem dziecka po kilku latach. Właśnie to świętowano. Co roku spotykają się rodzice wcześniaków i dzieci urodzone przedwcześnie. Razem z personelem cieszą się, że żyją i chwalą kolejnymi sukcesami.
Polecany artykuł:
Przedszkole Fantazja w Gdyni po raz kolejny było gospodarzem gdyńskich obchodów przypadającego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka. W ich trakcie rodzice z dziećmi uczestniczyli w licznych grach i zabawach, a także w konsultacjach i zajęciach z personelem medycznym.
Widzę tutaj maleńkie dzieci, którymi zaopiekował się system ochrony zdrowia. Są tu dzięki staraniom rodziców, ale też pracowników medycznych. Kto wie, być może są wśród nich przyszli pracownicy ochrony zdrowia
– mówiła Tatiana Wojciechowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa ze Szpitala Miejskiego im. PCK.
Nauczyliśmy się ratować coraz mniejsze dzieci, coraz trudniejsze przypadki. Chcemy korzystać ze zdobyczy medycyny nie tylko tradycyjnie, ale też w sposób jak najmniej traumatyczny dla dzieci. W ostatnich latach duży nacisk kładzie się choćby na to, aby wspomaganie oddychania odbywało się nieinwazyjnie i najszybciej jak tylko jest to możliwe – wyjaśniała dr Anna Toczyłowska. – Zwracamy też uwagę na obecność rodziców w terapii. Nawet kiedy dzieci są bardzo chore, bardzo małe, bardzo niedojrzałe, staramy się to umożliwić. Mamy do dyspozycji tzw. strefę rodzica, czyli pokój przeznaczony dla mam, które dłużej muszą towarzyszyć dziecku w szpitalu.
Oddziały Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka „Szpitali Pomorskich” w Wejherowie i w Gdyni dysponują nowoczesnym sprzętem, takim jak respiratory, inkubatory czy aparaty USG. Dzieci urodzone przedwcześnie w tych placówkach mają także dostęp do Banku Mleka Kobiecego w Gdyni, który wspiera prawidłowy wzrost i rozwój dzieci poprzez zapewnienie im odpowiedniego żywienia w przypadkach, gdy mamy mają niewystarczającą ilość pokarmu.
To święto to zawsze jest okazja do dużej radości. Co roku spotykamy się z rodzicami, których poznaliśmy w szpitalu przy inkubatorach, co roku widzimy jak nasze dzieci rosną i się rozwijają, cudownie to obserwować. Od 4 lat dziękujemy też personelowi, bo bez niego to by się nie udało
- powiedziała nam Sylwia, mama wcześniaka.
GALERIA: Pierwszy Gdański Dzień Zdrowia Mężczyzn z sukcesem