Dar Pomorza

i

Autor: pixabay

Turystyka morska

Dwie legendy i pływające muzea w jednym. Dar Pomorza i Błyskawica czekają na zwiedzających w Gdyni

2023-07-14 7:09

Nabrzeże Pomorskie w Gdyni, inaczej Basen Prezydenta to miejsce, które odwiedzić powinien każdy turysta. To doskonała okazja nie tylko do spaceru, ale też do zwiedzenia dwóch niezwykłych muzeów. Dar Pomorza i Błyskawica to przygoda na pokładzie i pod nim.

Nabrzeże Pomorskie i Basen Prezydenta w Gdyni

Nabrzeże, którym można spacerować idąc wzdłuż innej gdyńskiej atrakcji czyli Skweru Kościuszki z charakterystyczną fontanną to Nabrzeże Pomorskie z Basenem Prezydenta. To tu na stałe zacumowany jest polski okręt wojenny: Błyskawica. Niezwykły statek muzeum to gratka przede wszystkim dla fanów militariów. Tuż obok stoi Dar Pomorza. Drugie wodne muzeum to prawdziwy hit. W 2022 roku na pokład weszło 110 tysięcy odwiedzających. 

zdjęcie poglądowe

i

Autor: Gdynia.pl

Dar Pomorza Gdynia

Żaglowiec „Dar Pomorza” jest nie tylko jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Gdyni, ale i najchętniej odwiedzanym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Bije rekordy popularności, w ostatnim sezonie było to ponad 110 tysięcy odwiedzających. 

„Dar Pomorza” cumuje w Gdyni przez niemal cały okres swojej służby pod polską banderą, wyłączając jedynie okres wojenny. Polska część historii zbudowanego w 1909 roku żaglowca to ponad 100 rejsów szkolnych i ponad pół miliona pokonanych mil morskich. Był to pierwszy statek polskiej floty handlowej, który odbył rejs dookoła świata. Od 1982 roku słynna „biała fregata” pełni funkcję statku-muzeum.

Dar Pomorza, co można zobaczyć?

Na pokładzie Daru Pomorza można poczuć się jak na rejsie, perspektywa Gdyni z tego miejsca to już pierwsza atrakcja zwiedzania. Wejście na główny pokład i do wnętrz statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. Pod pokładem zobaczymy wyposażone oryginalnie pomieszczenia. Są to: salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia. Przygotowane są też pomieszczenia wystawiennicze z zachowanymi artefaktami dokumentującymi historię żaglowca i jego załóg, a miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Zobaczyć można mundury czy sprzęt do nawigacji. 

Dar Pomorza nowa wystawa

Dar Pomorza 22 maja obchodził swoją 40 rocznicę statku-muzeum. Z tej okazji na pokładzie otwarta została nowa wystawa.

Dar Pomorza godziny otwarcia

Godziny otwarcia zwiedzania Daru Pomorza są zmienne w zależności od sezonu. W okresie zimowym żaglowiec ma przerwę, wiosną jest już dostępny dla turystów. Godziny otwarcia to:

  • od 1.04.2023 do 28.04.2023: wtorek – niedziela 10:00-16:00
  • od 29.04.2023 do 7.05.2023 - poniedziałek – niedziela 10:00-16:00
  • od 8.05.2023 do 23.06.2023 - wtorek – niedziela 10:00-16:00
  • od 24.06.2023 do 31.08.2023 - poniedziałek – niedziela 10:00-18:00
  • od 1.09.2023 do 30.09.2023 - wtorek – niedziela 10:00-16:00
  • od 1.10.2023 do 30.11.2023 - wtorek – czwartek 11:00-15:00 oraz piątek – niedziela 10:00-16:00

„Dar Pomorza” jest zamknięty dla zwiedzających w Boże Ciało (8 czerwca), Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada),oraz w okresie od 1.12.2023 do 31.12.2023.  W tym czasie wciąż jednak można sobie zrobić zdjęcie z żaglowcem z nabrzeża.

Dar Pomorza ceny biletów

Odwiedzający do wyboru mają dwa rodzaje biletów lub karnet rodzinny.

  • bilet wstępu Dar Pomorza normalny kosztuje 25 zł
  • bilet wstępu Dar Pomorza ulgowy kosztuje 15 zł
  • karnet (2 dorosłych + 3 dzieci dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny) kosztuje 70 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem to dodatkowy koszt 50 zł w języku polskim i 60 w angielskim.

Atrakcje Gdyni dostosowane dla osób niepełnosprawnych

Dar Pomorza może być z satysfakcją zwiedzany również przez osoby niepełnosprawne. Na nabrzeżu znajduje się specjalna makieta dla osób niedowidzących. Realny odlew z brązu pozwala na poznanie jednostki zmysłem dotyku. 

Dar Pomorza uruchomił też najnowocześniejszą formę zwiedzania –film sferyczny wyświetlany na specjalnych goglach. Technologia odsłania wszystkie tajemnice słynnej „białej fregaty”, do których do tej pory prowadziły m.in. strome schody, wysokie progi i wąskie przejścia. Teraz można to zobaczyć na przygotowanej projekcji. Widz może rozglądać się i wybierać kierunki zwiedzania tak, jakby samodzielnie przemierzał pokład statku. Towarzyszą temu specjalne efekty dźwiękowe, pogodowe oraz przewodnik. Dodatkowo podczas wirtualnego zwiedzania można zobaczyć pracę marynarzy - aktorzy odegrali specjalne scenki. Oprócz dostępnych dla każdego pomieszczeń przez gogle można obejrzeć dodatkową atrakcję: szpitalik, który nie jest udostępniany na co dzień. Film jest przygotowany również w języku migowym z myślą o osobach niedosłyszących. 

Co warto zwiedzić w Gdyni? Okręt Błyskawica

Okręt Błyskawica to najstarszy zachowany niszczyciel. Mówią o nim wprost: weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny. Przepłynął w wojennej służbie 138 356 mil morskich. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, częścią Muzeum Marynarki Wojennej.

Pod pokładem Błyskawicy obejrzeć można wystawę poświęconą marynarce czasów II Wojny Światowej, przyjrzeć się artylerii okrętowej, miotaczom i wyrzutniom bomb głębinowych oraz torped. Po zejściu pod pokład można zajrzeć do pomieszczeń marynarskich, kotłowni i maszynowni, a nawet przejść przez okrętowy kocioł. Ciekawostką jest order Virtuti Militari, którym okręt został odznaczony.

ORP „Błyskawica” wciąż nosi biało-czerwoną wojenną banderę. Pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej i ma etatową marynarską załogę. Wchodząc na pokład można zaobserwować na przykład zmianę wart lub zachowanie marynarzy gdy do okrętu zbliża się dowódca.

ORP Błyskawica godziny otwarcia

Zwiedzanie ORP Błyskawicy jest możliwe, po przerwie zimowej, od 1 kwietnia 2023 roku. Ze względu na to, że okręt wciąż jest aktywny w służbie trzeba się liczyć z możliwymi zamknięciami. Na jego pokładzie odbywają się różnego rodzaju oficjalne uroczystości, okręt może zostać zamknięty dla zwiedzających z niewielkim wyprzedzeniem decyzją Dowódcy 3.FO.

Regularne godziny otwarcia to:

  • od wtorku do niedzieli w godzinach od 10. 00 do 17.00
  • ostatnie wejście o 16.15
  • od 13.00 do 14.00 obowiązuje przerwa
  • w poniedziałki okręt jest niedostępny dla zwiedzających. 
ORP Błyskawica

i

Autor: Gdynia.pl

ORP Błyskawica ceny biletów

Bilety upoważniające do wejścia na ORP Błyskawicę można kupić przed okrętem lub w kasie Muzeum Marynarki Wojennej. Zakupiony bilet może być zrealizowany w dowolnym czasie do końca sezonu.

Dzieci do lat 7 zwiedzają bezpłatnie.

Koszt biletów na ORP Błyskawicę to:

  • bilet normalny 30 zł
  • bilet ulgowy 19 zł
  • bilet rodzinny 2+2 83 zł
  • Karta Dużej Rodziny (za jednego członka rodziny) 15 zł