Dwa kółka przez świat, czyli jakie korzyści niesie dla nas jazda na rowerze. Kto powinien zrezygnować z tej aktywności?

i

Autor: Pixabay.com

sport i zdrowie

Jakie korzyści niesie jazda na rowerze? Kto powinien odpuścić sobie jednoślad?

2023-06-27 11:55

Wiosna i lato to idealny czas, kiedy pogoda sprzyja rowerowym wędrówkom. Jednak nie każdy powinien korzystać z tej aktywności fizycznej. Jakie są korzyści z jazdy na rowerze? Kto powinien zrezygnować z jazdy na dwóch kółkach?

Co daje jazda na rowerze? Zalety jazdy na jednośladzie

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności wybieranych przez Polaków. Widać to szczególnie teraz, kiedy warunki atmosferyczne są idealne na rowerową wycieczkę.

Jak się okazuje, jazda na rowerze daje wiele korzyści zdrowotnych i nie tylko.

Korzyści z jazdy na rowerze: Uśmiech i redukcja stresu

Oczywista korzyść płynąca z jazdy na rowerze to poprawa samopoczucia. Każdy, kto zaliczył nawet krótką rowerową wycieczkę odczuwa satysfakcję. Aktywność fizyczna sprzyja wydzielaniu hormonów szczęścia (endorfiny) i jednocześnie redukuje stres. Rower pozwala nam się odprężyć i zapomnieć o nerwowych sytuacjach z życia codziennego. To jednak nie jedyna przyczyna. To także spotkanie z naturą i świeżym powietrzem, co jest szczególnie ważne po zimie.

Nie stój w korku, wsiadaj na rower!

Każdy, kto ceni swój czas powinien poważnie rozważyć jazdę na rowerze zamiast samochodem. Na dwóch kółkach możemy dojechać do pracy czy szkoły. Niejednokrotnie możemy być szybciej na miejscu niż jadąc autem czy komunikacją miejską, szczególnie jeśli mieszkamy w dużych czy turystycznych miejscowościach. W aglomeracjach miejskich coraz częściej pojawiają się ścieżki rowerowe, co zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę na jednośladzie. Ponadto to także oszczędności pieniędzy.

Na Pomorzu nie brakuje ścieżek rowerowych. Na jednośladzie możemy zwiedzić Półwysep Helski czy szlak "Trzech Jezior".

Jazda na rowerze a zdrowie. Na co pomaga rowerowa przejażdżka?

Tak jak wspominaliśmy wyżej, jazda na rowerze redukuje stres i sprzyja wydzielaniu się tzw. hormonów szczęścia. To dopiero początek korzyści płynących dla zdrowia.

Przede wszystkim jazda na dwóch kółkach poprawia wydolność i naszą kondycję. Po czasie zauważysz, ze rzadziej się męczysz np. wchodząc po schodach lub uprawiając inną aktywność fizyczną. Ponadto rower wspomaga serce oraz zwiększa pojemność płuc. To oznacza, że rowerzyści mogą uniknąć zawału serca czy udaru.

Warto wybrać rower, jeżeli chcesz zgubić zbędne kilogramy i zadbać o sylwetkę. Podczas godzinnej przejażdżki spalimy około 500 kalorii. Pierwsze kalorii będziemy spalać po półgodzinnej jeździe na rowerze. Aby osiągnąć zamierzone efekty, trzeba ćwiczyć regularnie.

Ponadto jazda na rowerze obniża poziom złego cholesterolu i normalizuje poziom cukru we krwi.

Efekty jazdy na rowerze dla mięśni i kręgosłupa

Jeżdżąc na rowerze wzmacniamy mięśnie łydek, ud, pośladków, brzucha czy rąk. Jeżeli obawiasz się żylaków, to warto wybrać tę aktywność fizyczną, bo jazda na rowerze pobudza krążenie i zapobiega żylakom oraz zakrzepom żył. Ponadto rower dobrze oddziałuje na kręgosłup. Przejażdżka rowerowa poprawia kształt naszej sylwetki i prawidłową postawę. 

Jazda na rowerze – prawie dla wszystkich

Na rowerze może jeździć prawie każdy - osoby z dodatkowymi kilogramami czy mające problem ze stawami. Polecana jest także osobom, które zmagają się z bezsennością czy mają ograniczenia korzystania z innych rodzajów aktywności.

Dla kogo nie jest jazda na rowerze?

Istnieje jednak grupa osób, która nie powinna uprawiać tego rodzaju aktywności. Szczególnie roweru odmówić sobie powinni: kobiety w zaawansowanej ciąży, osoby z chorobami błędnika czy niedokrwiennością serca. Rower jest także przeciwwskazany użytkownikom, którzy mają przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy zaawansowaną chorobę stawów, kręgosłupa lub układu krążenia.

Rowerem przez Pomorze. Najlepsze trasy rowerowe [GALERIA]

Rowerzyści wjeżdżają w kwiaciarnię. "Wstyd"