Agresja w domu: Gdzie szukać pomocy?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Agresja w domu: Gdańsk uruchomił infolinię, na której uzyskasz pomoc

Dotyka Cię przemoc i agresja? Dowiedz się, gdzie szukać pomocy [INFOLINIA, ADRESY]

2024-04-14 20:49

Wraz z pandemią koronawirusa i koniecznością pozostania w domu zwiększyło się ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań wobec członków rodziny. Kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji, bądź będziemy świadkami przemocy - musimy reagować. W Gdańsku został uruchomiony specjalny numer telefonu, pod którym otrzymamy pomoc w kryzysowej sytuacji. Gdzie jeszcze szukać wsparcia?

Dlaczego dochodzi do przemocy?

Jak tłumaczą specjaliści, do przemocy najczęściej dochodzi w sytuacjach, gdy oprawca czuje się bezkarny i otrzymuje na nią przyzwolenie od ofiary. Sytuacje ryzykowne zdarzają się też częściej, gdy sprawca przemocy nie widzie reakcji na jej występowanie m.in. we własnej rodzinie czy sąsiedztwie.

Przemoc w domu: Gdzie szukać pomocy?

Od trzech miesięcy w Gdańsku działa całodobowy telefon alarmowo-informacyjny 797909112 oraz adres mailowy wsparcie@mopr.gda.pl. Ofiara lub świadek przemocy mogą tam uzyskać niezbędne wsparcie dla siebie i pozostałych członków rodziny. Dyżurujący specjaliści mogą też rozpocząć Procedurę Niebieskiej Karty. Telefon pod numer 797909112 może być pierwszym krokiem, by otrzymać niezbędną pomoc. Każde zgłoszenie jest traktowane poważnie, a w pomoc są zaangażowane odpowiednie służby.

Dom bez przemocy

i

Autor: mat. prasowe Dom bez przemocy

Gdańsk pomaga ofiarom przemocy

Infolinia dla ofiar i świadków przemocy działa od zaledwie od trzech miesięcy, ale już w ubiegłym roku powstał Miejski System Interwencji Kryzysowej, który pozwala natychmiastowo uruchomić specjalistyczne wsparcie ponad 30 podmiotów pomocowych, które działają na terenie Gdańska.

Funkcjonuje też gdański Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W jego skład wchodzą specjaliści z instytucji miejskich, jak i organizacji pozarządowych, na co dzień pracujący z osobami zarówno doświadczającymi, jak i stosującymi przemoc w rodzinie. Pozwoliło to na wypracowanie skutecznych ścieżek wsparcia dla osób potrzebujących. Każdy, kto tego wymaga, otrzymuje niezwłoczne wsparcie:

  • psychologiczne,
  • prawne,
  • socjalne.

Otrzymuje też informacje, jak skutecznie odizolować sprawcę przemocy domowej od członków rodziny. Gdy sytuacja tego wymaga osoba doświadczająca przemocy uzyskuje bezpieczne schronienie.

Gdzie szukać pomocy w Gdańsku?[LISTA PLACÓWEK]

Swoim wsparciem służą także gdańskie instytucje i organizacje pozarządowe m.in.:

  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku - wsparcie psychologiczne i prawne, hostel interwencyjny,
  • Fundacja Centrum Praw Kobiet - wsparcie psychologiczne i prawne, pomoc w kontakcie z instytucjami oraz wymiarem sprawiedliwości,
  • Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem funkcjonujący w ramach Funduszu Sprawiedliwości - wsparcie prawne, psychologiczne, materialne, doradztwo zawodowe,
  • Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - terapia psychologiczna dzieci,
  • Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry - nieodpłatne wsparcie psychologiczne na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych osób z rożnymi trudnościami w tym w postaci telefonicznego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego Wsparcie w Gdańsku na rzecz zdrowia psychicznego oraz dedykowanej aplikacji mobilnej

Więcej informacji o tym, gdzie szukać pomocy znajdziesz >>TUTAJ<<

Artykuł sponsorowany