Dofinansowanie do wyprawki szkolnej. Nie wszyscy ją dostaną. Sprawdź czy masz szansę na 300 plus?

i

Autor: pixabay

Dziecko

Dofinansowanie do wyprawki szkolnej. Nie wszyscy ją dostaną. Sprawdź, czy masz szansę na 300 plus?

Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na osiągany dochód. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na dofinansowanie. Kto nie ma prawa do świadczenia?

Od początku lipca można składać wniosek o świadczenie Dobry Start, które będzie przyznane na rok szkolny 2023/2024. Wnioski o świadczenie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia i 24 roku życia - w przypadku dzieci legitymujących się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

O świadczenie mogą ubiegać się:

  • matka lub ojciec dziecka, 
  • opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
  • opiekun prawny dziecka  – osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
  • osoba ucząca się. Osoba ucząca się to pełnoletni uczeń, który: nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty. 

Kto nie ma prawa do świadczenia Dobry Start?

Świadczenie Dobry Start przysługuje wyłącznie na dzieci uczące się w szkole rozumianej jako szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Od 2019 roku wsparcie z rządowego programu Dobry Start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Program Dobry Start nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w zerówce prowadzonej w szkole. Rządowy program "Dobry Start" nie obejmuje także studentów.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start.

Nabór wniosków o świadczenie dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024, ruszył 1 lipca 2023 r. Wniosek można złożyć tylko drogą online: przez stronę Ministerstwa Rodziny  i Polityki Społecznej empatia.mpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Wymóg elektronicznego składania wniosku dotyczy również osób ubiegających się o przyznanie świadczenia dobry start na dzieci w pieczy zastępczej. Osoby sprawujące pieczę zastępczą oraz osoby usamodzielniane, wnioski o świadczenie dobry start składają wyłącznie poprzez portal PUE ZUS. Wniosek należy złożyć do 30 listopada 2023 roku.

Zobacz: W których miastach dochodzi do najmniejszej liczby kolizji? Jak w rankingu wypada Rzeszów?

Polski lekarz na froncie w ukrainie