Dodatkowe 21 dni urlopu zdrowotnego. Komu pracodawca musi go udzielić?

i

Autor: pixabay.com

prawo pracy

Dodatkowe 21 dni urlopu zdrowotnego. Komu pracodawca musi go udzielić?

2024-02-15 12:01

Niewielu z nas wie, że poza zwolnieniem z powodu działania siły wyższej, dni opieki nad dzieckiem czy urlopem okolicznościowym, pracownikowi należy się również 21 dni płatnego urlopu zdrowotnego. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

Komu należy się dodatkowy urlop zdrowotny?

Jak sama nazwa urlopu zdrowotnego mówi, ma on na celu poprawę stanu zdrowia osoby, która z niego korzysta. Powszechnie kojarzy się on nam z nauczycielami, jednak prawo mają do niego mają również sędziowie, prokuratorzy, górnicy czy strażacy PSP. Szczególną grupą pracowników, która ma na gruncie prawa pracy nieco szersze uprawnienia niż pozostali zatrudnieni, są osoby niepełnosprawne. I tak osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, jednak nie częściej niż raz w roku i w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających.

Wymiar urlopu zdrowotnego

Łączny wymiar zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym i dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 21 dni roboczych.

Osoba, która skorzysta ze zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym w wymiarze 21 dni, nie będzie już mogła w tym samym roku kalendarzowym wykorzystać 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jeśli jednak zwolnienie na turnus rehabilitacyjny będzie obejmowało np. jedynie 14 dni, to w takiej sytuacji, pracownik będzie mógł skorzystać także z 7 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Zwolnienie od pracy obowiązkiem pracodawcy

Do uczestnictwa w turnusie osoby niepełnosprawne są kierowane na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajdują. To na podstawie tego skierowania pracodawca udziela osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zwolnienia od pracy. Taki wniosek określa nie tylko rodzaj turnusu, ale także czas jego trwania. Osoba niepełnosprawna przedstawia pracodawcy skierowanie na turnus rehabilitacyjny w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie.

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl