Mikołaj odwiedza dzieci

i

Autor: pixels

boże narodzenie

Dlaczego dzieci boją się św. Mikołaja? Nie rób tego, jeśli planujesz się przebrać

Mikołaj, który odwiedza domy w Wigilijny wieczór i rozmawia z dziećmi przy choince to uroczy obrazek, jaki marzy się wielu rodzicom. Zazwyczaj jednak spełnienie marzenia maluchów czyli wizyta Mikołaja nie przebiega tak, jak sobie wszyscy wyobrażali i kończy się wielkim płaczem. Co zrobić, by tak się nie stało? Jest jeden błąd, którego warto uniknąć.

Dziecko boi się św. Mikołaja, co zrobić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że strach jaki dzieci czują przed postacią św. Mikołaja jest naturalny i powinien być oczekiwany przez wszystkich dorosłych. W końcu uczymy dzieci, by nie rozmawiać z obcymi i nie przyjmować prezentów od nieznanych nam osób. W istocie święty Mikołaj czy raczej "ktoś w przebraniu" właśnie jest taką osobą. Dzieci to widzą i ich strach pojawia się bezwiednie, nie powinniśmy go kwestionować i mówić "nie ma się czego bać". Inną sprawą jest dojrzałość i wiek dziecka. ​Kiedy dzieci zaczynają pokazywać, że boją się Świętego Mikołaja, oznacza to, że zaczynają rozwijać inteligencję emocjonalną i rozumieją pojęcie „niebezpieczeństwa”. Kształtuje się to od 2 roku życia do 7 lat. 

Rodzice popełniają jednak jeden błąd, który potęguje poczucie strachu zarówno u starszaków jak u maluszków. 

Święty Mikołaj w przebraniu. Jak to zrobić, by dzieci się nie bały?

Dorośli myślą, że dzieci boją się przede wszystkim ogromnej brody i wąsów św. Mikołaja. Niektórzy unikają brania na kolana, by uniknąć dodatkowych stresów najmłodszym. Powód dla którego jednak dzieci boją się wizyty świętego Mikołaja, lub czekają na nią, a później zamierają w strachu jest inny. 

Jak nie wystraszyć dzieci w przebraniu Mikołaja?

Okazuje się, że najważniejsze jest to, kto przebiera się za Mikołaja. Otóż, często rodzina popełnia jeden błąd: zamiast poszukać świętego Mikołaja z ogłoszenia (to dość kosztowny wydatek) wybiera zakup przebrania, a w rolę świętego wciela się ktoś z rodziny. Im jest to ktoś bliski dziecku tym przerażenie może być większe. Już najmłodsze dzieci rozpoznają głos, sposób zachowania czy mimikę najbliższych: połączenie znanego głosu dziadka z kostiumem świętego to gwarancja paniki u malucha. Właśnie to jest powodem płaczu dzieci przy okazji odwiedzin świętego: dzieci nie mogą pomieścić w głowie, co się dzieje: rozpoznają osobę w przebraniu, są podekscytowane spotkaniem z Mikołajem, a on tak bardzo kogoś im przypomina. Z tego powodu bezpieczniej poprosić by w rolę Mikołaja wcielił się profesjonalny animator lub sąsiad, czy znajomy, którego nasze dziecko tak dobrze nie zna i nie jest w stanie rozpoznać. 

GALERIA: Jak uniknąć kłótni podczas Świąt Bożego Narodzenia? Tych nieoczywistych tematów unikaj jak ognia

Pomorskie. Włączenie gdańskiej choinki