Dawna wioska rybacka zmieni swoje oblicze. Perspektywy zmian w Jelitkowie

i

Autor: Anna Kobryń

wiadomości

Dawna wioska rybacka zmieni swoje oblicze. Perspektywy zmian w Jelitkowie

2024-12-03 15:45

Przyjęcie przez Radę Miasta Gdańska miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowo rejon ulic Kaplicznej i Bałtyckiej to element prowadzonych przez miasto działań mających poprawić funkcjonalność i wizerunek rejonu dawnej wioski rybackiej w Jelitkowie. Co tam powstanie? Biuro Rozwoju Gdańska szczegółowo opowiada.

Zmiany przestrzenne w rejonie ulic Kaplicznej i Bałtyckiej zainicjowane zostały około dziesięć lat temu. Do prac nad planem miejscowym dla tego terenu przystąpiono w 2016 roku.

Ze względu na ochronę terenu, konieczne było zawarcie w planie miejscowym precyzyjnych zapisów związanych z zachowaniem tożsamości miejsca, które zostały sformułowane w ustaleniu m.in. z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Chaty rybackie – zachować i wyeksponować dziedzictwo

Plan miejscowy dla terenu dawnej wioski rybackiej w Jelitkowie gwarantuje zachowanie dziedzictwa historycznego tego terenu. Wpisane do rejestru zabytków dawne checze rybackie, po wyremontowaniu, staną się wyrazistym symbolem, przypominającym o dawnej funkcji Jelitkowa – współcześnie rekreacyjnej części Gdańska, chętnie odwiedzanej przez turystów. Przestrzeń wokół chat będzie kształtowana w taki sposób, aby eksponować wartości historyczne dawnej wsi

– informuje Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska.

Miasto Gdańsk podjęło już kroki w kierunku zabezpieczenia środków finansowych na remont Zespołu Chat Rybackich, o czym zdecydowali radni na wrześniowej sesji. Proces projektowy rozpocznie się po uzyskaniu przez Gdańskie Nieruchomości zaleceń od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przeprowadził wizję terenu w połowie tego roku.

Możliwy w tym rejonie rozwój usług turystyki, kultury, sztuki i gastronomii zwiększy atrakcyjność przestrzeni publicznych oraz poprawi jakość życia mieszkańców i turystów korzystających z kąpieliska Jelitkowo

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

– zapewnia Katarzyna Błaszkowska.

Wysokość nowej zabudowy. Musi zostać zachowany historyczny charakter

Dopuszczona w planie zabudowa będzie dopasowana do skali i charakteru historycznej zabudowy w tym rejonie.

Cały obszar dawnej wsi rybackiej Jelitkowo wpisany jest do rejestru zabytków, w związku z tym nowa zabudowa i zagospodarowanie terenu musi spełniać konkretne wymogi konserwatorskie. Plan miejscowy narzuca zatem m.in. ograniczenia związane z powierzchnią rzutu oraz wysokością budynków. Istniejące chaty mają maksymalnie niewiele ponad 300 m kw. w rzucie – nowa zabudowa nie będzie mogła przekraczać 300 m kw.

Wysokość chat to maksymalnie 7 metrów. Dopuszczona wysokość nowych budynków to 8 m (do trzech pięter) wzdłuż ulicy Bałtyckiej, 10-12 m na pozostałym obszarze, z dominantą 15 m – na rogu ulic Piastowskiej i Kaplicznej.

Wytyczne dotyczą także konieczności realizacji dachów skośnych, pokrytych ceramiczną lub betonową dachówką oraz zastosowania szlachetnych materiałów elewacyjnych, takich jak tynk, drewno, cegła. W planie wskazane są także zalecenia związane ze stolarką okienną i drzwiową oraz detalami architektonicznymi.

Nowa zabudowa powinna mieć indywidualny charakter, niedopuszczone są obiekty powtarzalne. Wszystkie te ograniczenia mają na celu zachowanie spójności zabudowy w rejonie ulic Kaplicznej i Bałtyckiej oraz podkreślenie dawnego charakteru tej części Jelitkowa

– tłumaczy Biuro Rozwoju Gdańska.

Nowe Jelitkowo – nie tylko mieszkania. Pojawią się też centra handlowe

W nowym zagospodarowaniu będą mogły pojawić się zarówno usługi, jak i mieszkania (jednak w ograniczonym zakresie). Wymóg realizacji usług m.in. w pierzei ulicy Piastowskiej oraz wzdłuż bulwaru nadmorskiego podniesie jakość przestrzeni publicznych w tym rejonie.

Realizacja ciągów pieszych łączących ulicę Bałtycką z ulicą Piastowską i bulwarem nadmorskim oraz realizacja zabudowy mieszkaniowo-usługowej i usługowej wzmocnią potencjał funkcjonalno-użytkowy dawnej osady rybackiej.

Historyczne szpalery, pojedyncze okazy drzew, jak również tereny łęgów podlegają bezwzględnej ochronie. Tereny zielone wzdłuż Potoku Oliwskiego zostają zachowane, co umożliwi w przyszłości powiększenie Parku Jelitkowskiego. Dodatkowo, w ramach nowego zagospodarowania, przewiduje się m.in. realizację nowych skwerów zielonych w bezpośrednim sąsiedztwie najniższej chaty rybackiej przy ul. Bałtyckiej 16/17, 30/31. Wytyczne te pozwalają na wykreowanie atrakcyjnych zielonych przestrzeni miejskich.

GALERIA: Największe stacje kolejowe na Pomorzu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!