Smutna historia daktylowca z palmiarni w Gdańsku
Palmiarnia w Parku Oliwskim w Gdańsku powstała w drugiej połowie XVIII w. jako klasztorny ogród zimowy skupiający egzotyczne rośliny. Od początku była jednym z elementów kompozycyjnych w parku. Znajduje się niedaleko głównej alei. Od 1954 ma formę tuby, cylindryczny kształt skupił się wokół rosnącego coraz wyżej daktylowca - najwyższej palmy w kompleksie. We wrześniu 2017 dotychczasowa konstrukcja palmiarni została rozebrana, a w jej miejscu przewidziano nowy, wyższy obiekt, uwzględniający ówczesną wysokość daktylowca (17 m), który w 2013 naruszył konstrukcję dachu. Nowy, przeszkolony budynek ma 24 m wysokości i 17 m szerokości. Daktylowiec, dla którego powiększano obiekt obumarł. Jako element zespołu pocysterskiego palmiarnia jest wpisana od 1971 roku do rejestru zabytków.
Polecany artykuł:
Palmiarnia miała być płatnym miejscem po remoncie, jednak wciąż nie wprowadzono opłat i wszystkie eksponaty można oglądać za darmo!
Oliwska palmiarnia jest domem dla około 100 gatunków roślin z różnych kontynentów. Obok egzotycznych bananowców, daktylowców znajdziemy ogromne araukarie czy lubiane przez Polki i Polaków trzykrotki, monstery, calathee, maranty, paprocie. Obok zaskakujących olbrzymów, dobrze nam znane rośliny z domowych parapetów. W szklanej rotundzie jest ciepło i wilgotno. Nie brakuje słońca, więc rośliny są zdecydowanie większe niż to, jak mogą wyrosnąć w naszych domach. Warunki maja tu doskonałe. Dużo światła słonecznego, dodatkowe naświetlanie sztuczne. To wszystko sprawia że rosną bujne i kwitną! To prawdziwa gratka tego miejsca.
W gdańskiej palmiarni są też rośliny mięsożerne - np. dzbanecznik.
We wrześniu 2017 dotychczasowa konstrukcja palmiarni została rozebrana. Powodem było uszkodzenie konstrukcji. Na jej miejscu powstała nowa. Przebudowa kosztowała 8,7 mln zł i z wielu powodów była opóźniony o 5 lat. Nowa, szklana konstrukcja ma kształt cylindryczny. Jej kopuła jest automatycznie otwierana. Ma 24 m. wysokości oraz 17 m szerokości. Opóźnienie w realizacji inwestycji przyczyniło się do osłabienia kondycji 180-letniego daktylowca, najstarszego okazu w Gdańsku, którego nie udało się uratować. Oficjalne otwarcie nowej palmiarni odbyło się 19 marca 2022. w 2020 rozpoczęły się warte niemal 8 mln zł prace modernizacyjne budynku znajdującego się na tyłach szklanej kopuły. W tej części znajdziemy kawiarenkę, sale dydaktyczne i oranżerię w całkiem nowej odsłonie.
PALMIARNIA GDAŃSK: godziny otwarcia, cennik
Palmiarnia znajduje się w wysokim przeszklonym budynku po prawej stronie od wejścia głównego do Parku OLiwskiego. wtorek-niedziela 10.00-18.00bilety wstępu - bezpłatne
Bezpłatna atrakcja w Parku Oliwskim
W Parku Oliwskim znajduje się Pałac Opatów, a w nim oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Piątek jest dniem bezpłatnym, więc wnętrza i wystawę można obejrzeć całkiem za darmo.
Do 25 maja w Pałacu Opatów prezentowana jest wystawa Masaaki Ohya. Tajemnice natury
Indywidualna wystawa prac Masaakiego Ohyi w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku to prezentacja dorobku wybitnego japońskiego artysty, którego twórczość nie była dotąd w Polsce szerzej znana.
Na ekspozycji w Pałacu Opatów pokazanych zostanie siedemdziesiąt grafik powstałych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Cztery cykle ukazują dominujące w twórczości artysty toposy: Naturę a także cykl Życia i Śmierci – ludzi, zwierząt i roślin. Wieczny cykl narodzin oraz powolny, lecz nieunikniony upływ czasu to stałe tematy jego zainteresowań. Masaaki Ohya wierzy, że każde życie we Wszechświecie ma swoje przeznaczenie, którego jednak nie znamy – to tajemnica każdej istoty: człowieka, zwierzęcia czy rośliny.
Artysta tworzy prace metodą wklęsłodruku (akwaforta, akwatinta, mezzotinta, sucha igła), czerpiąc inspiracje z naturalnych form, kształtów i zjawisk. Ich wzajemne przenikanie się decyduje o sile przekazu, czyniąc jego grafiki swoistymi traktatami filozoficznymi.