Posłanki z Pomorza w rządzie Donalda Tuska

i

Autor: Gdańsk.pl/mat. promocyjne lewicy, archiwum gdańsk.pl

polityka

Cztery kobiety z Pomorza w rządzie. Kim są?

2024-02-06 8:07

Dwie posłanki z gdańskiego okręgu wyborczego - Katarzyna Kotula i Agnieszka Buczyńska - oraz dwie z okręgu gdyńsko-słupskiego - Barbara Nowacka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - są ministrami w nowym rządzie Donalda Tuska. Kim są?

Kobiety w rządzie Donalda Tuska koalicji 15 października

Sejm wybrał w poniedziałek (11 grudnia) wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W swoim expose przedstawił nazwiska czterech kobiet, które zasiądą nowym rządzie Donalda Tuska. Cztery z nich zostały posłankami wybranymi z okręgów z Pomorza. 

Cztery kobiety, które kandydowały z Pomorza zasiądą w nowym rządzie. 

Posłanki kandydujące z Pomorza zajmą się następującymi obszarami:

  • Agnieszka Buczyńska (PL 2050-Trzecia Droga) - ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego
  • Katarzyna Kotula (Nowa Lewica, okręg gdański) - ministra do spraw równości
  • Barbara Nowacka (KO, okręg gdyńsko-słupski) - ministra edukacji
  • Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Nowa Lewica, okręg gdyńsko-słupski) - ministra rodziny i polityki społecznej.

Katarzyna Kotula i Agnieszka Buczyńska mają być tzw. ministrami bez teki. Co oznacza minister bez teki? Dla pełnionych przez nie funkcji nie zostaną utworzone nowe ministerstwa z całym otoczeniem administracyjnym - będą jednak miały narzędzia do realizacji powierzonych zadań.

Minister z Gdańska

Posłanka Agnieszka Buczyńska jest gdańszczanką (urodzona w 1986 roku w Tczewie). Jak podkreślił premier Donald Tusk, swoje doświadczenie przez lata zdobywała u boku prezydenta Adamowicza, jako szefowa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Kobiety w rządzie Donalda Tuska

Pozostałe trzy posłanki kandydowały do Sejmu na Pomorzu, ale pochodzą z innych regionów kraju: Katarzyna Kotula ze Szczecina, Barbara Nowacka z Warszawy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Wrocławia.

Agnieszka Buczyńska kim jest?

Agnieszka Buczyńska zawodowo związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. W latach 2008–2014 była wiceprezesem, a w okresie 2015–2019 pełniła funkcję prezesa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Prowadziła badania poświęcone m.in. aktywności społecznej seniorów. Wchodziła również w skład Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady ds. Seniorów. W 2021 została członkinią Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu. Była autorką i pomysłodawczynią aplikacji Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, który miasto posiadało w 2022. W 2018 współpracowała w ramach kampanii samorządowej z komitetem Pawła Adamowicza Wszystko dla Gdańska, następnie w 2019 w przedterminowych wyborach brała udział w kampanii Aleksandry Dulkiewicz.

Prywatnie posłanka Buczyńska to żona Pawła Buczyńskiego, który objął stanowisko prezesa operatora stadionu w Gdańsku. Ma dwie córki.

Do polityki idę żeby dać głos organizacjom pozarządowym. Otworzyć drzwi dla aktywistów, ekspertów, działających z pasja dla dobra wspólnego.

Organizacje społeczne potrafią działać często taniej sprawniej, efektywniej niż państwo. Zajmują się ludźmi i problemami i które państwo nierzadko gubi z radaru

- mówiła Agnieszka Buczyńska w kampanii parlamentarnej. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

GALERIA: Pogrzeb Pawła Huelle w Gdańsku. Pożegnano pisarza

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie