Ruszyły matury! Trójmiejscy uczniowie stają do egzaminu dojrzałości

i

Autor: Monika Czekańska

Matury

Co mówią maturzyści? Ostatnie chwile przed maturą w gdyńskim liceum i arkusze egzaminacyjne

Kasztany nie zakwitły, ale w całej Polsce punktualnie o 9:00 ruszyły egzaminy dojrzałości. W centrum Gdyni pytaliśmy uczniów o ich nastroje tuż przed wejściem na egzamin. Trzymamy kciuki za wszystkich trójmiejskich maturzystów. Z jakimi tematami musieli się zmierzyć? Zobacz arkusze egzaminacyjne

Arkusze egzaminacyjne Matura 2023 Stara Formuła

Arkusze egzaminacyjne Matura 2023 Nowa Formuła

Matura w Trójmieście: zobacz arkusze egzaminacyjne z języka polskiego

Już 1 maja 48 uczniów z gdyńskiego III Liceum Ogólnokształcącego napisało pierwszy egzamin - to matura międzynarodowa. W czwartek (4 maja) w całej Polsce ruszają egzaminy w tradycyjnej formule. Na początek obowiązkowy język polski na poziomie podstawowym. W Gdyni do matury zasiądzie 2671 osób. Egzamin ruszył o 9:00 - tuż przed wejściem pytaliśmy uczniów jak ich nastroje. 

Tak wyglądała matura z języka polskiego w XLO Gdynia [GALERIA]

Nastroje maturzystów z Gdyni 

Nasza reporterka pojawiła się w Gdyni i spytała maturzystów o ich nastawienie. Większość abiturientów jest spokojna o pomyślny wynik z egzaminu dojrzałości z języka polskiego. 

Bardziej się stresowałem egzaminem praktycznym na prawie jazdy niż maturą

- mówi Tymoteusz z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. 

Podstawa z polskiego to taki wstępniak przed rozszerzeniem. Matematyka i angielski na spokojnie, wiec nie powinno być problemu. Uważam, że trzeba odpocząć przed maturą, na spokojnie do tego podejść. Nie ma co się zajeżdżać, całymi nocami się uczyć, bo potem człowiek przychodzi zmęczony na maturę. Jeżeli przez 4 lata się nie obijaliśmy i się uczyliśmy, to nie ma co się stresować

- podkreśla Kuba, tegoroczny maturzysta. 

Są też uczniowie, którzy uczyli się do ostatniej chwili. 

Do ostatniej chwili przerobiłam całe repetytorium

- mówi Natalia. 

Trochę się stresuje, ale powtarzałam wszystkie lektury i musi być dobrze. Chcę żeby było jak najłatwiej. Chciałabym zdać i napisać dobrze, ale się boję, że będzie to trudna matura. Przez ostatnie trzy dni nie wychodziłam z domu i wszystko powtarzałam, skupiłam swoją uwagę tylko na nauce

- relacjonuje Anastasiya. 

Co będzie na języku polskim? Oto typy maturzystów 

Maturzyści typują w tematy na rozprawce, które są związane z obecną sytuacją polityczną, m.in. wojną na Ukrainie. Mają nadzieję, że pojawi się klasyk wśród lektur. 

Fajnie byłoby jakby była "Lalka".  Takie motywy jak miłość, samotność. To najprościej napisać

- dodaje Kuba. 

Oby była przemiana na rozprawce, ale będzie dobrze. Tyle lat się uczymy, to jakoś trzeba zdać

- podkreśla jedna z uczennic zapytana przez naszą reporterkę. 

Nastroje po maturze - Gdańsk

Po zakończeniu egzaminu pojawiliśmy się z kolei pod I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Tam nastroje były już ochłodzone. Uczniowie, którzy opuszczali szkołę cieszyli się, że pierwszy egzamin jest już za nimi. Czy było trudno?

Byłam w szoku, bo się stresowałam a było proste w sumie.

Dało się lalkę wcisnąć więc w sumie taki prosty sztampowy przykładzik. Myślę, ze zdane, takie 60 procent można wyciągnąć tak na luzie. Zadania były niby niefajnie, ale jak się pomyślało to dało się coś wykręcić, a więc na spokojnie. Mamy to zaliczone.

Harmonogram matur 2023:

  • 4 maja (czwartek) pierwszy egzamin: pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.
  • 5 maja (piątek)  egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, z języka hiszpańskiego, z języka niemieckiego, z języka rosyjskiego i z języka włoskiego.
  • 8 maja (poniedziałek) egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu egzaminy maturalne z języka kaszubskiego.

Sesja ustnych egzaminów maturalnych rozpocznie się 10 maja, potrwa do 23 maja. Egzaminy przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Jakie tematy pojawiły się na maturze 2023?

W tym roku matura to dwa różne arkusze: dla uczniów zdających w formule z 205 roku oraz 2023. Na maturze z języka polskiego w formule 2023 dokładne polecenie brzmiało: Wybierz jeden z dwóch tematów i napisz wypracowanie. W wypracowaniu rozważ problem podany w temacie. Przedstaw również swoje zdanie i je uzasadnij. W rozważaniach przedstaw argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, społecznego). Jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa, wybrana spośród wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. A tematy do wyboru to: "Człowiek - istota sprzeczności" lub "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem."

Tematy z matury z polskiego 2023

Zdający maturę w formule 2015 spotkali się z tematem: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Mogli też wybrać temat: Czy nieprzyjemne prawdy są lepszy od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia oraz do wybranych tekstów kultury.

Pomorskie. Matura 2023 w Gdyni, uczniowie tuż przed egzaminem