Cement w nodze? Młodzi naukowy z PG z rewolucyjnym projektem

i

Autor: Politechnika Gdańska/pixabay.com

medycyna

Cement w nodze? Młodzi naukowcy z PG z rewolucyjnym projektem

2024-02-05 12:41

Trwają prace nad wstrzykiwalnymi cementami kostnymi, mającymi zrewolucjonizować i znacznie przyspieszyć proces odbudowy tkanek. Nad projektem pracują młodzi naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

Cement w medycynie to nie nowość

Choć może wydawać się to nieco szokujące, cementy kostne do zastosowań medycznych (czyli samoutwardzalne substytuty kości) stosowane są w medycynie od dawna. Składają się z proszku i płynu. Wystarczy je zmieszać, by stworzyć prawdziwy cement. Twardnieje po zaaplikowaniu do organizmu.

W medycynie stosuje się masy polimerowe i ceramiczne. Polimerowe mają jednak taką wadę, że nie tworzy biopołączenia z tkanką kostną. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad alternatywnymi materiałami, który będzie bardziej kompatybilny z ludzką tkanką.

Gdzie cement ma zastosowanie?

Gotowe są już rozwiązania dotyczące wstrzykiwalnych biokompozytowych cementów kostnych. Są one tworzone na bazie fosforanu magnezu wzbogaconego hydrożelami. Nowe żele są dużo lepszej jakości. Mają niską kruchość, dlatego posiadają znaczący potencjał do odbudowy kości. Są aplikowane w nieinwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Nowy cement znajdzie swoje zastosowanie w osteoporozie, przy ubytkach kostnych po resekcji nowotworów czy przy złamaniach.

W prace nad cementem zaangażowani są studenci z międzywydziałowego Koła Naukowego PG Materiały w Medycynie. W projekt zaangażowani są również naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Würzburgu.

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]