Wyższe opłaty za śmieci w Słupsku. Mieszkańcy zapłacą też więcej za bilety komunikacji miejskiej

i

Autor: pixabay

ekologia

Całkiem nowy rodzaj śmieci do segregowania. Wymusza to Unia

Zmiany wejdą w życie już od stycznia 2025 roku. Obowiązkowo, każdy w Polsce będzie musiał segregować odpady zgodnie z nowymi zasadami, uwzględniając dodatkowy pojemnik.

Od stycznia 2025 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami tekstylnymi. Unia Europejska chce, aby odzież i materiały podlegały recyklingowi, bo aktualnie dzieje się to w zaledwie 22 proc. przypadków. Tymczasem każdy Europejczyk kupuje co roku średnio 26 kg nowych ubrań, a wyrzuca aż 12 kg zużytych materiałów i butów!

Segregowanie odpadów jest w Polsce obowiązkowe od 2020 roku. W 2024 segregujemy na 5 frakcji:

  • papier (w tym tektura, elementy opakowań z papieru i tektury) – kontener zielony,
  • szkło (w tym elementy opakowań ze szkła) – kontener niebieski,
  • metale i tworzywa sztuczne (w tym elementy opakowań z metali, odpady tworzyw sztucznych, elementy opakowań z tworzyw sztucznych oraz wielomateriałowych) – kontener żółty,
  • odpady ulegające biodegradacji (bioodpady) – brązowy kontener,
  • odpady zmieszane – czarny kontener.

Domki jednorodzinne oddzielnie zbierają popiół, jeżeli opalają w piecach. Od 2025 roku prawo się zmieni i w styczniu śmieci podzielimy na jeszcze jeden kontener. Będą to tekstylia, których segregacja będzie obowiązkowa od 1 stycznia 2025. Tzw. odpady tekstylne to głównie ubrania, buty, ale też np. pościel czy ręczniki, dywany - wszystko to, co jest z materiału.

Każdego roku w UE powstaje 12, 6 mln ton odpadów tekstylnych. Posłowie Parlamentu Europejskiego zgadzają się na rozszerzenie systemów odpowiedzialności producenta (EPR), w ramach których producenci sprzedający tekstylia w UE musieliby pokrywać koszty ich zbierania, sortowania i recyklingu. Państwa członkowskie będą musiały ustanowić te systemy 18 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy (w porównaniu do 30 miesięcy proponowanych przez Komisję). Nowe przepisy objęłyby produkty takie jak odzież i akcesoria, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie, materace i dywany.

Już teraz każda gmina ma wyznaczone miejsca, które muszą przyjmować tekstylia. Odbywa się to w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-i). Takich punktów powstanie jednak więcej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmiany w istniejących pszokach, a także dodatkowe pojemniki i objazdowe zbiórki. Trwają prace nad zmianą przepisów. g

GALERIA: Te filmy były kręcone w Trójmieście i okolicach. Oglądałeś je? [GALERIA]

Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024

Ahoj! Te słowa po czesku brzmią jak po polsku. Sprawdź, czy wiesz co znaczą

Pytanie 1 z 12
Jahoda to po czesku:
Listen on Spreaker.