Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia 2020 r. Bon przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego „Rodzina 500+”. Na każde dziecko można otrzymać 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością 1000 zł.
Z jakich aktywności można skorzystać?
Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski oraz jednodniowe wycieczki wraz z atrakcjami przewidzianymi w ramach danej oferty np. przewodnikiem bądź transportem.
Podczas ferii takich zorganizowanych wycieczek jest bardzo dużo. Często same szkoły organizują wyjazdy. Za nie, można zapłacić bonem. Świadczenie można również wykorzystać na stokach narciarskich czy zimowiskach.
Dla tych dzieci, które nie lubią mroźnej aury, nadal czynne są teatry, muzea czy centra zabaw.
Płatności bonem przyjmują podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 28 tys. w całym kraju
– informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
Ich listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel.
Aby otrzymać bon, trzeba...
... nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).
Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu.
Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, a chcą skorzystać z bonu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez internet, albo w każdej placówce ZUS. Płatności przy użyciu Polskich Bonów Turystycznych można robić do 31 marca 2023 r.