Miasta Gdańsk i Gdynia Posiłek w szkole i w domu”, w ramach którego jest możliwość otrzymania darmowego posiłku w szkole i przedszkolu. Głównym założeniem programu jest zapewnienie pomocy zarówno dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji, jak i osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach. Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej.
Darmowy obiad w szkole. Komu przysługuje?
O bezpłatny posiłek w szkole lub przedszkolu mogą ubiegać się rodzice dla dzieci:
- do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
- do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej,
- osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Polecany artykuł:
Pomoc może być udzielona formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Program dofinansuje także posiłki dowożone osobom dorosłym, w tym osobom niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.
Otrzymanie bezpłatnego posiłku w szkole. Kryterium dochodowe w Trójmieście
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe, wyższe progi dochodowe uprawniające do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej. W przypadku rodzin jest to kwota 823 zł miesięcznie na osobę (w 2024 r. było to 600 zł). W związku z tym wzrósł też próg dochodowy, który pozwala skorzystać z darmowych posiłków w przedszkolu i szkole. Jest to 220 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej, czyli 1810,60 zł - tej kwoty dochodu na osobę w rodzinie nie można przekroczyć, by przedszkolak lub uczeń mógł otrzymać bezpłatny obiad w szkołach w Gdańsku lub w Gdyni.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w danym mieście. Do podania trzeba dołączyć m.in.:
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodów za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (np. zaświadczenie od pracodawcy, odcinek renty, odcinek emerytury),
- w przypadku, gdy w rodzinie są osoby z niepełnosprawnością lub długotrwale chore - aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie o stanie zdrowia,
- osoby prowadzące działalność gospodarczą - oświadczenie o uzyskanym dochodzie, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.
GALERIA: Festiwale 2025 w Trójmieście
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].