Jak głosować w szpitalu?

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

zdrowie

Bezpieczny Szpital Przyszłości. Doceniono pięć placówek medycznych z Pomorza

2024-11-08 12:11

Konkurs był organizowany już po raz siódmy. Wręczenie nagród odbyło się w Warszawie 7 listopada 2024 r. Jak przyznali organizatorzy, rywalizacja była bardzo zacięta. Najwięcej laureatów było wśród szpitali z województwa mazowieckiego. A kto się wyróżnił z Pomorza?

Czym jest Bezpieczny Szpital Przyszłości?

To konkurs, który promuje osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które szczególnie zasłużyły się w krzewieniu nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska, w którym żyjemy. Przyznawane nagrody są ważne ze względu na to, że o wyróżnieniach oraz o zwycięzcach decyduje kapituła złożona z praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali, zwycięzców konkursu w latach ubiegłych. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło ponad tysiąc instytucji, w tym 503 szpitale.

Organizatorem konkursu jest firma Idea Trade, koordynator Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości. Przewodniczącym kapituły jest dr Marek Tombarkiewicz.

Doceniono pięć placówek medycznych z Pomorza

W tegorocznych zmaganiach spośród wszystkich szpitali w Polsce w kategorii Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług zwyciężył ex aequo Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku za projekt Lepsza przyszłość.

To samo miejsce przypadło Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie za Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej oraz PZU Zdrowie SA za Inteligentny edytor w procesie opisu badań obrazowych. Druga lokata w tej samej kategorii przypadła Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku za Najnowocześniejszy w Europie robot do produkcji leków cytotoksycznych. UCK podzielił tę pozycję ex aequo z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich za Pomiar mikroperfuzji w ranie jako innowacyjna metoda oceny stopnia zaawansowania rany oraz monitoringu postępów leczenia. Jednym z finalistów w tej kategorii był też Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku za Nowoczesną jednodniową alergologię dla dzieci. Innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość usług zdrowotnych w zmodernizowanym Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Chcemy wzmacniać młodych mieszkańców Pomorza oraz ich rodziny zwłaszcza, że potrzeby w tym zakresie są ogromne. Wierzymy, że inwestycja w zdrowie psychiczne młodzieży to klucz do lepszej przyszłości naszego regionu

– tłumaczył wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Pozostali wyróżnieni 

W kategorii Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników najlepszy okazał się Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, który zajął drugie miejsce za Jak przerwać błędne koło stresu – szkolenia i wsparcie terapeutyczne personelu Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. Miejsce to zdobył ex aequo z LPP SA za Program wsparcia pracowników heLPP.

Natomiast trzecie miejsce w kategorii Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych zajął Copernicus Podmiot Leczniczy z dwoma połączonymi projektami Redukcja zdarzeń niepożądanych poprzez Uruchomienie Pracowni Radiochirurgii Mózgu w oparciu o urządzenie ZAP-X oraz Redukcja zdarzeń niepożądanych, skrócenie hospitalizacji i podniesienie jakości leczenia dzięki wykorzystaniu robotyki w zabiegach urologicznych, ginekologicznych i onkologicznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, będącym liderem w operacjach robotycznych na Pomorzu.

Z kolei w kategorii Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia zwyciężyła Fundacja LPP z siedzibą w Gdańsku z projektem Niebieskie trampki.

Czwarte miejsce w kategorii Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia uzyskało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za połączone projekty Podwójne jednoczasowe przeszczepienie płuc i serca w UCK i Pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Tę lokatę UCK zdobył ex aequo z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie za trzy połączone projekty Optyczne mapowanie genomu wsparte sekwencjonowaniem nowej generacji w diagnostyce chorób wrodzonych i nabytych u dzieci, Krok w przyszłość  Kompleksowa Opieka Ginekologiczna dla dzieci i młodzieży oraz Operacje z użyciem innowacyjnej technologii trójwymiarowego obrazowania kręgosłupa oraz Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za Pierwszy w Polsce zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej TAVI z wykorzystaniem specjalnie utrwalonej zastawki biologicznej.

Szóstą lokatę w kategorii Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego zajął Szpital Specjalistyczny w Prabutach za Poprawę bezpieczeństwa pracowników w kontakcie z substancjami niebezpiecznymi.

Źródło: Pomorskie.eu

ESKA: Maryla Rodowicz wyprzedaje majątek. To prezent od byłego męża