Apollo III wylądował na wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

2024-07-10 12:35

Apollo III zastąpił działający przez blisko ćwierć wieku system Apollo II, który przestał działać na przełomie maja i czerwca. Na wieży gdańskiego ratusza zamontowano nowoczesny carillon automatyczny.

Jego poprzednik Apollo II został zamontowany w 2000 roku. To z nim świętowano w Gdańsku nadejście nowego tysiąclecia. Jego czas skończył się jednak w maju tego roku. Został wymieniony na carillon stworzony według najnowszych rozwiązań stosowanych w Niderlandach, kolebce kultury carillonowej.

Sprawne carillony tylko w Gdańsku

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce posiadającym sprawne carillony. Jest też kolebką polskiej kultury carillonowej, wpisanej na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

 Mając na uwadze dobro carillonów nie zdecydowaliśmy na naprawę, ale nowy system. Umożliwi on rozwój kultury carillonowej i dzięki najnowszym rozwiązaniom, lepszą jakość dźwięku

- mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska

Nowa wersja "Roty" już od 11 lipca

Od 1561 roku carillon automatyczny Ratusza Głównego Miasta grał co godzinę przez całą dobę dwie melodie chorałowe, zmieniane co tydzień. Do czasu awarii systemu sterującego Apollo II carillon Ratusza grał automatycznie krótkie melodie przed wybijaniem pełnych godzin. Jednym z najbardziej kojarzonych utworów jest "Rota" skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego, do słów wiersza Marii Konopnickiej. Utwór w aranżacji Marka Michalaka był wygrywany z przerwami od 1970 roku. Wkrótce usłyszymy nową wersję w opracowaniu Artura Samula. Zwycięską aranżację wyłonioną w konkursie podczas kursów programowania carillonów automatycznych usłyszymy w czwartek, 11 lipca po wybiciu godziny 12.00. Carillon zacznie grę w trybie automatycznym przed godziną 8.00 rano, a skończy o 21.

Co będzie można usłyszeć?

Każdy dzień powita utwór „Gdyby rannym słonkiem” Stanisława Moniuszki, a zakończy go melodia chorału „Warownym grodem…” Marcina Lutra z 1529 roku, w opracowaniu Johanna Ephraima Eggerta z XVIII wieku. Nową propozycją dla miłośników muzyki carillonowej będzie „godzina kompozytorska”. Przed wybiciem godziny 17.00 automat wygrywać będzie specjalnie skomponowane krótkie utwory, które będą cyklicznie wymieniane. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie dwuminutowy utwór Krzysztofa Jurczaka, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku.

GALERIA: Nowy carillon automatyczny na wieży Ratusza Głównego Miasta

QUIZ. Jak dobrze znasz Gdańsk?

Pytanie 1 z 11
W Gdańsku znajduje się największy port w Polsce?
Pomorskie. Open'er Festival 2024 w Gdyni