Korty tenisowe przy ul. Ejsmonda

i

Autor: fot. Filip Czyżewski / Gdynia.pl

wiadomości

Apartamentowiec na miejscu "zabytkowych" kortów w Gdyni? Sprawa wraca do Warszawy

2025-05-13 13:54

Wraca sprawa wpisania do rejestru zabytków tzw. Forum Sportowego, czyli historycznych kortów i elementów stadionu przy ul. Ejsmonda. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie musiał ponownie rozpatrzyć tę kwestię. Trwa walka o to, by na miejscu kortów nie stanął gigantyczny apartamentowiec.

Forum Sportowe. Sprawa historycznych kortów w Redłowie w Gdyni

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w podjął zdecydował o uchyleniu decyzji ministra kultury o niewpisywaniu Forum Sportowego do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Od tej decyzji odwołali się społecznicy ze stowarzyszenia „Wszystko dla Gdyni”. Teraz poinformowali poprzez media społecznościowe, że ich działania przyniosły skutek.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwestionującą wpis Kortów Arki na listę zabytków Województwa Pomorskiego!

- informują działacze.

"Minister uchylił decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 16 lipca 2024 r. o wpisie terenu d. Stadionu Miejskiego w Gdyni do rejestru zabytków. Na mocy decyzji Ministra sprawa wpisu tego terenu do rejestru zabytków miała zostać przekazana do ponownego rozpoznania przez Konserwatora Wojewódzkiego. Nie zgadzając się z decyzją Ministra Stowarzyszenie zaskarżyło ją do WSA w Warszawie" - dodają.

Społecznicy podkreślają, że "Stowarzyszenie oraz inne organizacje i osoby zaangażowane w sprawę ochrony zabytkowego terenu d. Stadionu Miejskiego były bardzo negatywnie zaskoczone decyzją Ministra".

Zakładaliśmy, że jeśli sprawa zostanie rozpatrzona merytorycznie przez pracowników Ministerstwa, to decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostanie przez Ministra utrzymana w mocy. Wszyscy zaangażowani gdyńscy społecznicy mieli bowiem świadomość, jak wiele czasu i wysiłku poświęcili Konserwator Wojewódzki oraz jego pracownicy, żeby dokładnie wyjaśnić sprawę zabytkowego charakteru terenu d. Stadionu Miejskiego w Gdyni

- czytamy.

"Podczas trwającego ponad półtora roku postępowania Konserwator i jego pracownicy zgromadzili liczne dowody, w tym opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, publikacje i fotografie archiwalne, przeprowadzono też oględziny terenu, z których sporządzono protokół i obszerną dokumentację fotograficzną. Wszystkie zebrane dowody Konserwator i jego pracownicy poddali wnikliwej ocenie. Decyzja Konserwatora Wojewódzkiego o wpisie tego terenu do rejestru zabytków była więc, to trzeba zaznaczyć, wyjątkowo starannie opracowana i szczegółowo uzasadniona" - opisują dalej.

Działacze stwierdzają, że ich stanowisko podzielił również WSA. "Przede wszystkim Sąd potwierdził, że Konserwator Wojewódzki prawidłowo wyjaśnił sprawę i wydał decyzję bez naruszenia przepisów. Sąd zauważył, że Konserwator Wojewódzki wykazał, jakie okoliczności przesądzają o uznaniu, że zespół d. Stadionu Miejskiego w Gdyni posiada istotne wartości zabytkowe oraz wyczerpująco ustalił zakres i stan zachowania autentycznej substancji materialnej zespołu. Sąd zauważył też, że Konserwator Wojewódzki przywołał przepisy prawne, na podstawie których podjął rozstrzygnięcie, i wyjaśnił te przepisy w uzasadnieniu decyzji. Ponadto, jak zauważył Sąd, sporządzona przez Konserwatora Wojewódzkiego część tekstowa decyzji (sentencja oraz uzasadnienie decyzji) jest spójna z załącznikiem graficznym, na którym oznaczono zakres ochrony konserwatorskie" - czytamy.

Dalej stowarzyszenie pisze, że "sąd podkreślił, że materiał dowodowy zebrany w sprawie na etapie postępowania w pierwszej instancji, przez Konserwatora Wojewódzkiego, pozwala na ocenę tego, które elementy zespołu d. Stadionu Miejskiego w Gdyni mają wartość zabytkową, a które są „neutralne” dla uznania tego terenu za zabytek".

Reasumując, zdaniem Sądu, nie było potrzeby uzupełniania postępowania dowodowego w zakresie ustalenia istniejących i nieistniejących elementów zespołu, stopnia ich zachowania. Materiał dowodowy zebrany przez Konserwatora Wojewódzkiego był wystarczający, aby Minister jako organ odwoławczy wydał sam decyzję merytoryczną

- czytamy.

Apartamentowiec na miejscu historycznych kortów? Walka o przyszłość Forum Sportowego

Forum Sportowe w Gdyni to kompleks historycznych, przedwojennych kortów tenisowych i dawnego Stadionu Miejskiego w Gdyni.

Aktywiści walczą o to, by miejsce to znalazło się pod ochroną konserwatorską, co uniemożliwiłoby np. postawienia na tym terenie apartamentowców.

Obawy przed takim scenariuszem nie są nieuzasadnione bowiem w 2022 roku protestowano przeciwko zmianom w zagospodarowaniu tego terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które zakładały m.in. budowę obiektów pod usługi turystyki i zdrowia.

Jaka będzie przyszłość kortów i stadionu w Redłowie? Forum Sportowe w Gdyni

Wyrok WSA nie przesądza o tym, że rzeczone tereny zostaną wpisane do rejestru zabytków. Minister będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek, co nie oznacza, że nie podejmie ponownie tej samej decyzji. O sprawie na pewno będziemy informować.

Marsz nacjonalistów w Gdańsku. Protestowali przeciw migracji [GALERIA]

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Oni wszyscy są Kaszubami! Celebryci, gwiazdy i postaci historyczne