Jeszcze niedawno uczyli się tajników sztuki filmowej i reżyserii w Gdyni, a teraz – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – ich nowe pomysły trafią do szerszej publiczności. Jak poinformowała Gdyńska Szkoła Filmowa, na listach produkcji filmowych, które uzyskały dofinansowanie PISF znalazły się nazwiska aż czworga jej absolwentów.
Dwie fabuły z milionowymi dofinansowaniami
Młodzi reżyserzy Adrian Apanel (niedawno nagrodzony Galionem Gdyńskim za debiut artystyczny) oraz Grzegorz Mołda chcą zaprezentować na dużych ekranach swoje własne filmy fabularne. Ich koncepcje na pełne metraże okazały się na tyle ciekawe, że eksperci z komisji PISF postanowili zaufać twórcom i zarekomendować przyznanie ich produkcjom sporych środków – w przypadku „Zadry” Grzegorza Mołdy to 2 miliony złotych, a „Horror Story” Adriana Apanela może liczyć na wsparcie w wysokości aż 2,5 miliona złotych.
Produkcje zapowiadają się naprawdę ciekawie – wspomniana „Zadra” to film muzyczny, który opowie historię młodej raperki próbującej wybić się na rynku muzycznym zdominowanym przez mężczyzn. Naturalną scenerią dla tej opowieści będzie blokowisko, na którym główna bohaterka – dziewczyna o tytułowym pseudonimie – będzie walczyć o własne marzenia.
Dodatkowy gdyński wątek kryje się w warstwie muzycznej, czyli kluczowym elemencie filmu. Kompozycjami zajmie się gdynianin Przemysław Jankowiak, znany jako 1988, połowa duetu Syny, a za rapowane teksty będzie odpowiadać raper Żyto, czyli Michał Żytniak. W filmie wystąpią m.in. Magdalena Wieczorek, Jakub Gierszał, Magdalena Różczka, a także piosenkarka Margaret. Produkcją zajmuje się TFP na zlecenie Telewizji Polskiej, Cyfrowego Polsatu oraz Polkomtela. We wniosku łączny budżet oszacowano na 4,8 mln złotych. Przypomnijmy, że sam Grzegorz Mołda ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy – jego etiuda „Koniec widzenia” została kilka lat temu wyświetlona na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes.
Widzowie zobaczą też pełnometrażowy debiut Adriana Apanela. Jego „Horror Story”, którego produkcją ma zająć się Stowarzyszenie Filmowców Polskich będzie kosztować łącznie ponad 5,1 mln złotych. Na razie twórca nie ujawnił zbyt wielu szczegółów swojego nowego projektu, ale tytułowe wątki horroru przewijały się już w jego wcześniejszych działaniach – w tym w krótkometrażowej „Stancji”, która została dobrze przyjęta przez krytyków m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Krakowskim Festiwalu Filmowym, łącząc w sobie elementy tego gatunku z warstwą komediową.
Historie prawdziwe, czyli dokumenty absolwentek
Na ruch w inną stronę, czyli w kierunku produkcji dokumentalnych zdecydowały się za to dwie reżyserki z gdyńskiej „filmówki”. Dokładnie 320 tys. złotych pomoże Urszuli Mordze w przygotowaniu wyjątkowego dokumentu poświęconego legendzie polskiej grafiki użytkowej, czyli Karolowi Śliwce. „Znaki” mają przybliżyć życie i twórczość nietuzinkowej postaci, autora ponad 400 znaków graficznych, które do dziś są obecne w przestrzeni publicznej lub na stałe wpisały się w świadomość Polaków.
Warto przypomnieć, że nad twórczością Karola Śliwki pochylali się też inni gdyńscy artyści, a w Muzeum Miasta Gdyni gościła poświęcona mu wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Producentem dokumentu „Znaki” jest Silver Frame. Sama reżyserka wcześniej gościła natomiast na licznych festiwalach filmowych w różnych krajach ze swoim filmem dyplomowym „Mleko”, na co dzień prowadzi też pracownię animacji Esy-floresy.
Do tej pory nieco większą tajemnicą jest owiany natomiast drugi z dofinansowanych dokumentów, czyli „Powrót Beethovena” Magdaleny Luizy Budejko. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a komisja PISF przyznała dofinansowanie w wysokości 300 tys. złotych. Sama reżyserka do tej pory ma na swoim koncie kilka etiud szkolnych, w tym m.in. „Agnes”, „Sonus” czy „Wiesz o co chodzi”. W ramach projektu WFDiF „Teatroteka” zrealizowała też w ubiegłym roku spektakl telewizyjny „Taniec z ofiarą”.