Z oferty „autobusu SOS” korzysta średnio, codziennie ok. 65 potrzebujących. Z różnych przyczyn osoby te zazwyczaj odmawiają przyjęcia innych form pomocy, którymi dysponuje miasto, np. w postaci schronienia, wsparcia finansowego, specjalistycznego oraz aktywizującego społecznie.
Załoga „autobusu SOS” wydaje osobom w bezdomności ciepłą zupę oraz niezbędną odzież. W okresie jesienno-zimowym przydają się zwłaszcza: kurtki, spodnie, swetry, czapki i szale. Ratownik medyczny, który jest na pokładzie, udziela niezbędnych konsultacji, np. opatruje rany. Z kolei pracownik socjalny lub streetworker informują o dostępnej pomocy w mieście i motywują potrzebujących do jej przyjęcia. Załoga przekazuje też osobom w bezdomności kanapki od uczniów i rodziców niektórych gdańskich szkół – są starannie zapakowane. Do końca marca 2025 r. „autobus SOS” będzie działał codziennie. Wsparcie udzielane jest podczas jego postojów:
- ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu;
- ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu;
- ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy byłym kinie „Krewetka” w Gdańsku.
Ostatni przystanek, ok. godz. 23.30, jest zlokalizowany obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowozi tam osoby w bezdomności, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.
Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, tę usługę na rzecz osób w bezdomności realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Pojazd, niezmiennie, zapewnia spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Polecany artykuł:
Współpraca na rzecz potrzebujących
MOPR i służby miejskie apelują do mieszkanek i mieszkańców o przekazywanie sygnałów o osobach w bezdomności. Potrzebujący człowiek otrzyma ofertę konkretnej pomocy. Zgłoszenia trzeba kierować do:
- Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
- Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
- Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów, posługując się bezpłatną aplikacją Arrels. W 2018 r. wprowadziło ją w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można uaktywnić np. w smartfonie.
Źródło: gdansk.pl