12 filmów na Wielkanoc dla dzieci i dorosłych. Te realizacje musisz zobaczyć!

i

Autor: mat. promocyjne

Film

12 filmów na Wielkanoc dla dzieci i dorosłych. Te realizacje musisz zobaczyć!

„Kevin sam w domu” to klasyk świat Bożego Narodzenia. A Wielkanoc? Czyżby została zapomniana przez reżyserów? Otóż nie! Motyw wiosny i świat wielkanocnych pojawia się w bardzo wielu filmach. Często nie jest on taki oczywisty. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje filmowe!

Już po śniadaniu wielkanocnym i chcecie przyjemnie spędzić czas z rodziną? Jest na to jeden sposób! Dobry film na pewno umili Wam czas. Przedstawiamy te realizacje filmowe, które idealnie pasują na tą okazję. Wśród nich znajdziecie filmy familijno-komediowe, ale też te, które opowiadają o Zmartwychwstaniu Jezusa. Na naszej liście znajdują się także takie, które pokazują piękno wiosny, bo… święta wielkanocne są w końcu radosne i pełne kolorów.

Te filmy musisz zobaczyć w Wielkanoc!

1. Parada wielkanocna (Easter Parade, 1948)

Akcja musicalu rozpoczyna się w Wielkanoc 1912 roku. Nowojorski tancerz Don Hewes rozstaje się ze swoją partnerką Nadine Hale, która wyjeżdża na kontrakt do Chicago. Rozgoryczony Don siedzi w barze z Johnnym. Wreszcie idzie o zakład z przyjacielem, że nawet z miernej tancereczki można uczynić artystkę na miarę Nadine.

2. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia, 2005)

Z pozoru wydaje się, że ten film nie ma nic wspólnego ze Świetami Wielkanocnymi. Jednak jest to mylne. C.S. Lewis, autor powieści z 1950 roku, czerpał bowiem inspirację do swojej książki z Nowego Testamentu. Piotr (William Moseley), Zuzanna (Anna Popplewell), Edmund (Skandar Keynes) i Łucja (Georgie Henley) symbolizują czterech ewangelistów, stara szafa otwiera drzwi do poznania dobra i zła, w figurze Czarownicy (Tilda Swinton) odnajdziemy Szatana, a pod postacią Lwa, który zmartwychwstaje, kryje się Jezus Chrystus.

3. Hop (2011)

Zając Zet, dziedzic fabryki słodyczy na Wyspie Wielkanocnej, nie ma ochoty przejmować schedy po ojcu. Ucieka więc z domu, aby zostać perkusistą rockowego zespołu.

4. Brzezina (1970)

Brzezina w reżyserii Andrzeja Wajdy to ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Chory na gruźlicę Stanisław (Olgierd Łukaszewicz) przyjeżdża ze szwajcarskiego sanatorium do swojego owdowiałego brata Bolesława (Daniel Olbrychski) mieszkającego z córką (Elżbieta Żołek) w środku brzozowego lasu, aby spędzić u niego ostatnie miesiące życia. Odmienne charaktery i podejście mężczyzn do kwestii żałoby doprowadzają ich do sporów.

Brzezina posiada piękne zdjęcia natury w odsłonie zimowej i wiosennej, które symbolizują śmierć i narodziny. W filmie pojawia się również scena wielkanocnego śniadania, które jednak, zamiast służyć pojednaniu, podkreśla różnice między zwaśnionym rodzeństwem.

5. Tajemniczy ogród (The Secret Garden, 1993)

Ekranizacja słynnej powieści dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett o uzdrawiającej mocy przyrody w reżyserii Agnieszki Holland. Osierocona, rozkapryszona dziewczynka Mary Lennox (Kate Maberly) przybywa z rodzinnych Indii do Anglii, by trafić pod opiekę wuja, Lorda Cravena (John Lynch), będącego właścicielem ogromnej posiadłości. Bohaterka filmu przechodzi pozytywną metamorfozę, kiedy odkrywa opuszczony ogród nieopodal pałacu i zaczyna go pielęgnować. Wiosną zaś spędza w nim czas na zabawach ze swoimi nowymi przyjaciółmi – poruszającym się na wózku inwalidzkim hipochondrycznym synem wuja, Colinem (Heydon Prowse), oraz opiekującym się dzikimi zwierzętami bratem służącej, Dickonem (Andrew Knott).

6. Czekolada (Chocolat, 2000)

Rok 1959. Do małego francuskiego miasteczka wprowadzają się 2 nowe mieszkanki-matka i jej ośmioletnia córka. Zamieszkują wynajęte mieszkanie koło kościoła. Remontują starą cukiernię i zakładają tam sklepik który Francuzi nazywa "chocolatrie". Same wyrabiają i sprzedają tam wszystkie rodzaje tego przysmaku-czekolady. Burmistrz miasta- szanowany człowiek o wielkim autorytecie- hrabia Reynaud (Alfred Molina) wita je z początku serdecznie, lecz gdy dowiaduje się że mała Anouk jest nieślubnym dzieckiem nastawia się sceptycznie do nowych mieszkanek. Zbliżają się święta Wielkanocy, a Wielki Post staje się dla burmistrza kolejnym powodem do oczernienia sprzedawczyni czekolady w oczach innych mieszkańców. 

7. Piotruś Królik (Peter Rabbit, 2018)

iotruś Królik (James Corden) wraz z rodziną mieszka w norze, która znajduje się nieopodal ogrodu warzywnego starego Pana McGregora (Domhnall Gleeson). Niepokorny i ciekawski królik każdego dnia podejmuje ryzyko i wkrada się na działkę, skąd wynosi pyszne warzywa. W końcu jego potyczka z panem McGregorem przechodzi na zupełnie nowy poziom… Tym razem gra toczy się o serce kochającej zwierzęta sąsiadki (Rose Byrne).  Ta pełna kolorów opowieść jest idealna do obejrzenia po śniadaniu wielkanocnym z całą rodziną.

8. Wielkanoc (1974)

Wielkanoc Wojciecha Marczewskiego to skromny film krótkometrażowy, którego akcja rozgrywa się w trakcie tytułowego święta w 1944 roku. Służący w polskim wojsku Anna (Asja Łamtiugina) i Marek (Czesław Jaroszyński) spotykają się po trzech latach na uroczystości święcenia potraw przed kościołem. Małżonkowie spożywają wielkanocne śniadanie wraz z gospodarzami chałupy, w której stacjonuje Anna. Stęsknionej parze nie będzie jednak dane się sobą nacieszyć, albowiem jeszcze tego samego dnia dochodzi do tragedii, która okrywa żałobą całą wioskę.

9. Opowieść Wszech Czasów (The Greatest Story Ever Told, 1965)

Amerykański film biblijny z 1965 w reżyserii George’a Stevensa z wielkim rozmachem i z udziałem największych gwiazd światowego kina. Scenariusz powstał na podstawie powieści Fultona Ourslera pod tym samym tytułem. Film ten otrzymał mieszane reakcje krytyków, ale miał 5 nominacji do Oscara. Film przedstawia historię narodzin, życia oraz męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

10. Szata (The Robe, 1953)

Rzymski Trybun Marcellus Gallio dowodził grupą która ukrzyżowała Jezusa Chrystusa. Podczas gdy Jezus umierał na krzyżu, żołnierze grali o jego szaty. Wygrał je Gallio. Szata ta była dla niego bez znaczenia, ale wielkim szacunkiem darzył ją jego niewolnik Demetriusz. Jednakże wkrótce trybuna zaczynają gnębić pewne pytania i wątpliwości, postanawia więc dowiedzieć się czegoś o człowieku którego ukrzyżował.

11. Ostatnie Kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ, 1988)

Tematem poruszanym w filmie są kuszenia Chrystusa przez szatana. Do ostatniego kuszenia nie dochodzi jednak na pustyni, jednak na samym krzyżu tuż przed śmiercią Jezusa. Od teraz Chrystus ma szansę zejść z krzyża i bez żadnych poświęceń oraz ciężaru żyć jak zwykły człowiek. Ożenić się, oraz wychowywać swoje dzieci.

12. Pies, który ocalił Wielkanoc (The Dog Who Saved Easter, 2014)

Bannisterowie planują w święta wielkanocne rodzinny rejs. Na ten czas oddają swojego psa Zeusa do ośrodka opieki. Tymczasem rywale raczkującej placówki postanawiają doprowadzić do jej upadku. Zeus, wraz ze swoimi nowymi przyjaciółmi, musi stawić im czoło. W jego łapach leży nie tylko przyszłość ośrodka, ale także świąt.

Polska Wiklina najlepsza na wielkanocne koszyki