Po ponad 16 latach od otwarcia żyrafiarni jest to dla nas historyczna chwila. Progi tego pawilonu przekroczyła dziewczyna. Zaczynamy hodowlę żyraf, której wcześniej w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym nie było
– powiedziała dyrektor zoo Emilia Salach.
W Gdańsku mieszka dwóch samców: Wiechu i Aki. 17-letni Wiechu przyjechał tam w 2008 r. jako jeden z pierwszych mieszkańców żyrafiarni. Aki urodził się 12 lat temu w Emmen w Holandii. Alia przyjechała do Gdańska z Budapesztu. Transport trwał ponad dobę. Jej nowe imię, Alia, zostało wylicytowane podczas tegorocznego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za 11,6 tys. zł.
Żyrafy ugandyjskie zajmują tereny sawannowe w Afryce Wschodniej. Od 2016 r. są klasyfikowane jako gatunek narażony na wyginięcie. Żyją w niewielkich grupach lub samotnie. Z reguły dzielą się na grupy jednopłciowe lub matek z dziećmi. Są aktywne głównie rano i wieczorem. Większość dnia spędzają na poszukiwaniu pokarmu. Potrzebują niewiele snu – mniej niż 5 godzin. Często pasą się w towarzystwie zebr, antylop i strusi, dzięki czemu te zwierzęta są bezpieczniejsze, bo mogą się ostrzegać o zagrożeniach.
Podstawowym ich pokarmem są liście i młode pędy akacji. Dietę uzupełniają kwiaty i owoce. Dziennie żyrafa może zjeść ponad 50 kg liści. Dorosła ma od 830 do 1200 kg. Ciąża u żyrafy trwa ok. 450 dni. Młode pozostaje z matką do 22. miesiąca życia. W środowisku naturalnym żyją średnio 10 lat, a w ogrodach zoologicznych nawet do ponad 20 lat. Są świetnie przystosowane do życia w trudnych warunkach. Mają bardzo dobry wzrok i słuch. Dzięki systemowi termoregulacji nie grozi im przegrzanie.
GALERIA: Molo w Gdyni Orłowie wiosna 2024
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].