Budowa domu

i

Autor: Pixabay Budowa domu

Zmiany w prawie budowlanym. Czego możemy się spodziewać w 2023 roku?

2023-01-12 8:29

Planujesz wybudować dom? Uważaj! Rok 2023 obfituje w zmiany w prawie budowlanym. Przeczytaj, czego możesz się spodziewać!

Cyfryzacja budownictwa

Książka Obiektu Budowlanego w aplikacji

Zmiany w budownictwie obejmują wprowadzenie cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) która jest oficjalną, rządową aplikacją do prowadzenia książki obiektu budowlanego. System dostępny będzie na stronie c-KOB.

C-KOB umożliwi założenie w prosty sposób książki i jej prowadzenie, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego to kolejny krok cyfryzacji w budownictwie i podwyższenie standardu bezpieczeństwa obiektów budowlanych.

Elektroniczny Dziennik Budowy

Kolejna nowość to system EDB (Elektroniczny Dziennik Budowy), zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Rejestruje się w nim przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki.

Dziennik budowy jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta. W dzienniku zapisywane są wszystkie istotne zdarzenia, które dokumentują przebieg robót budowlanych. System EDB umożliwia realizację wszystkich tych czynności online.

Dom do 200 metrów bez pozwolenia?

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, powiedział w Polskim Radio 24, że do budowy nawet 200-metrowego domu pozwolenie nie będzie potrzebne.

Te przepisy od początku roku już będą obowiązywać

– mówił Waldemar Buda.

Aby ta zmiana weszła w życie, projekt musi przyjąć rząd, potem Sejm i Senat, a prezydent podpisać ustawę. Posiedzenie Sejmu jest zaplanowane dopiero na 11 stycznia 2023 r. 

Projekt przewiduje, że wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Budowa przydomowego schronu

Projekt wprowadza do polskiego prawa definicję przydomowego schronu i umożliwia jego budowę na zgłoszenie. Zgodnie z projektem przydomowy schron to wolnostojąca budowla ochronna o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, o powierzchni użytkowej do 35 m kw., przeznaczona do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami założonych zagrożeń militarnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych i skażeń, znajdująca się pod ziemią lub częściowo zagłębiona w gruncie.

Obecnie nie ma żadnych regulacji, jak budować schron, choć agresja Rosji w Ukrainie spowodowała, że coraz więcej osób i firm chce je mieć.

Projekt przewiduje też umożliwienie budowy na zgłoszenie m.in. zbiorników na wody opadowe i roztopowe o pojemności 5–15 m sześc., poszerzenie katalogu obiektów i prac, na które nie trzeba uzyskiwać pozwolenia ani dokonywać zgłoszenia.

„Żeby zbudowali trzecią linię metra”. Tego właśnie warszawiacy życzą sobie w nadchodzącym roku!