Bezpieczeństwo przede wszystkim
Monitoring stanu drzewostanu miejskiego to podstawa bezpieczeństwa mieszkańców, rowerzystów i pojazdów. Czasami interwencja ogrodnicza wymaga zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten w 2022 roku wydał zgodę na wycięcie dwóch drzew na ul. św. Wojciecha. Już od połowy lutego w Gdyni trwa odtwarzanie drzewostanu w Śródmieściu. Od tego czasu usunięte zostały dwa chore drzewa, w miejsce których posadzono 4 nowe. Przy ul. św. Wojciecha rosną dwa gatunki drzew - od ul. Świętojańskiej do ul. Żeromskiego - robinia akacjowa, od ul. Żeromskiego do ul. Waszyngtona - dąb czerwony. Chore robinie akacjowe zostały więc zastąpione tym samym gatunkiem.
Miasto jest na tyle trudnym środowiskiem do sadzenia i uprawy drzew, że wykorzystujemy gatunki szczególnie polecane. Robinia akacjowa jest wytrzymała na trudne, miejskie warunki. Jest odporna na suszę, zasolenie, wysokie temperatury. To jeden z najbardziej odpornych gatunków do nasadzeń w mieście.
- wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Najlepsze miejsca na wiosenny spacer w Trójmieście [Galeria}:
Drzewa odporne na miasto
Prócz swej odporności, robinia akacjowa jest także cenioną rośliną miododajną i leczniczą. Rekomendowana do nasadzeń miejskich, przydrożnych, wiejskich, w dużych parkach, ale też w obrębie zieleni osiedlowej i rekreacyjnej. Warto zwrócić uwagę, że zasadzone robinie sięgają już wzrostem tych starszych, rosnących wzdłuż ulicy św. Wojciecha od lat. Mają około 5-6 metrów wysokości i obwód pnia około 18-20 cm. Nowymi drzewami powinny cieszyć się kolejne pokolenia gdynian, gdyż robinia akacjowa żyje około 100-150 lat.
Polecany artykuł:
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].