„Zastaw się, a postaw się” przechodzi do lamusa? Polaków nie stać na imprezy rodzinne i z nich rezygnują

i

Autor: pixabay

Badanie

„Zastaw się, a postaw się” przechodzi do lamusa? Polaków nie stać na imprezy rodzinne i z nich rezygnują

2023-05-24 7:23

Prawie 1/4 ankietowanych chce zrezygnować z organizowania komunii, wesela czy chrztu, a 1/3 rozważa skromniejszą uroczystość - wynika z badania BIG InfoMonitor. Niemal co trzecia zaproszona osoba myśli o tym, by nie pójść na rodzinną imprezę z powodu braku pieniędzy. Jakie są jeszcze powody?

Właśnie trwa sezon imprez okolicznościowych. Zaczęło się na początku maja od komunii, w czerwcu będą wesela, a przez cały rok odbywają się chrzciny i różnego rodzaju rocznice.

W raporcie z badania „Wydatki na uroczystości rodzinne” przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor zauważono, że zawartość "koperty komunijnej" waha się w granicach 300-500 zł, ale im bliższa rodzina, tym wyższa kwota. W przypadku chrzestnych potrafi przekraczać 1000 zł. Koszty organizacyjne, jeśli w grę wchodzi obiad w restauracji lub catering, to wydatek liczony w tysiącach złotych.

W publikacji stwierdzono, że wspólne świętowanie to spore wydatki, a co za tym idzie dylematy: organizować przyjęcie, czy nie, cieszyć się w większym, czy w mniejszym gronie; przyjąć zaproszenie na imprezę, czy odmówić.

Szczególnie, że ze względu na dwucyfrową inflację koszty takich przedsięwzięć drastycznie poszły w górę. Tylko od marca 2022 do marca 2023 ceny żywności wzrosły o prawie 25 proc., usług hotelowo-gastronomicznych niemal 17 proc., kosmetyczno-fryzjerskich o ok. 13 proc., odzieży i obuwia niespełna 8 proc. W połączeniu z wyższymi kosztami życia, wszelkie większe wydatki stały się sporym wyzwaniem, czasami nie do udźwignięcia

– wskazano.

Rocznie Polacy zawierają blisko 170 tys. małżeństw. Coraz częściej są to skromniejsze uroczystości niż kiedyś. Z przeprowadzonego badania wynika, że wśród organizatorów i gości niemal co dziesiąty musi wspierać się pożyczkami. Najczęściej sięgają po nie osoby w wieku 35-44 lat. Niemal jedna czwarta (23 proc.) respondentów zamierza w obecnych warunkach zrezygnować z organizowania imprezy, a jedna trzecia (34 proc.) rozważa skromniejszą uroczystość. 

Co decyduje, że goście nie przychodzą na wesele?

Niemal co trzeci z badanych, ze względu na brak pieniędzy, bierze pod uwagę nieobecność na uroczystości, najczęściej 35-44 oraz 45-54 latkowie. Ale to nie jest jedyny powód!

Oto najczęstsze powody nieprzyjścia na wesele:

  • Dostaliśmy zaproszenie bez dzieci, nie mamy dla nich opieki.
  • Wesele jest w sobotę, a ja idę w poniedziałek do pracy.
  • Nie mam funduszy.
  • Nie mam w co się ubrać.
  • Nie mam z kim zostawić zwierzaka.
  • Mam wtedy zaplanowany urlop
  • Za duża odległość.
  • Pomyliłam terminy.
  • Nie lubię wesel.
  • Nie mam osoby towarzyszącej.
  • Nie lubię głośnej muzyki.
Komunia córki Cichopek i Hakiela