Zarobki pielęgniarek w Polsce i w Niemczech. Jest znaczna różnica!

i

Autor: pixabay

Praca

Zarobki pielęgniarek w Polsce i w Niemczech. Jest znaczna różnica!

2023-05-30 7:40

Ile jest warte ratowanie ludzkiego życia? Na to pytanie może odpowiedzieć sobie każdy z nas sam. Ale jak się okazuje, osoby które ratują to życie wraz z lekarzami nie zarabiają dużo. Choć z roku na rok wynagrodzenie pielęgniarek wzrasta to nadal daleko nam do Niemiec, gdzie pielęgniarki mają godziwe wypłaty.

Zarobki pielęgniarek w Polsce

Wynagrodzenie pielęgniarek w Polsce zależne jest od stażu pracy, stanowiska i miejsca pracy i wykształcenia. Te z małym stażem, rozpoczynające pracę w szpitalu mają najniższe stawki i wynoszą one od 4500 do 5000 złotych miesięcznie. Pielęgniarki z wyższym stażem pracujące również w szpitalu zarabiają od 6000 do 75000 złotych miesięcznie. Pielęgniarki pracujące w gabinetach lekarskich, przychodniach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy gabinetach stomatologicznych mogą liczyć na wypłatę w wysokości 4000-5000 złotych.

Jak wynika z badań, zarobki pielęgniarek w Polsce w 2023 roku będą wyższe niż w 2022 roku. Średnie wynagrodzenie wzrosło o 20 proc., a w niektórych regionach nawet o 40 proc. Przyczyną tego wzrostu jest zwiększanie liczby miejsc pracy dla pielęgniarek, a także wprowadzanie nowych technologii i lepszego wyposażenia szpitali

– czytamy na jobnotice.pl.

Ile zarabiają pielęgniarki w Niemczech?

Nie od dzisiaj wiadomo, że pielęgniarki w Niemczech zarabiają więcej. Spowodowane jest to wyższym ogólnym wynagrodzeniem w tym kraju, ale także szybko starzejącego się społeczeństwa. Im więcej osób starszych, którzy potrzebują pomocy, tym większe zapotrzebowanie na pielęgniarki i tym samym wyższe wynagrodzenie.

Według danych Eurostatu, w Niemczech pielęgniarki zarabiają średnio około 51 000 euro rocznie. Wynagrodzenie w Niemczech różni się od regionu. W Berlinie pielęgniarka może zarobić do 65 000 euro rocznie, a w Bawarii nawet do 80 000 euro na miesiąc.

Pielęgniarski zatrudnione w szpitalach państwowych i uniwersyteckich, gdzie pracują w nocy, weekendy i święta, podobnie jak w Polsce, mogą liczyć na premie i dodatki, które składają się na wyższe wynagrodzenie.

Służby w akcji! Tak wyglądała motomajówka w "samochodówce"