Zdrowy deser - kisiel

i

Autor: pixels

dieta

Zapomniany, zdrowy i smaczny deser. Warto do niego wrócić, znasz przepis?

2024-02-09 8:03

Każdy przedszkolak doskonale zna ten deser. Kiedyś był popularnym deserem po niedzielnym obiedzie, teraz jest zapomniany i prawie nikt nie zna przepisu. Przypominamy i polecamy: pyszny, zdrowy i naturalny deser, dokonały do wykonania w domu w kilka chwil.

Wykorzystamy do niego owoce, ale też niektóre warzywa. Uda się go przyrządzić latem, ze świeżych produktów, ale też zimą z soków owocowych zamkniętych w słoikach. Od a do z przyrządzicie go sami, a wykonanie jest tak proste, że nawet dzieci wykonają go samodzielnie. 

Deser z PRL-u, który wciąż kochamy

Chodzi oczywiście o kisiel - hit PRL-u i zapomniany deser i słodka przekąska idealna dla wegan, dzieci i chorych. Sprawdzi się w sytuacjach, gdy brakuje apetytu, pomoże wrócić do formy po operacjach i wesprze ukłąd trawienny! Same plusy i do tego prosty przepis!

Prostota tkwi w ilości składników: owoce, woda, mąka i kilka przypraw - to wszystko. Można go jeść na ciepło i zimno, z dodatkami lub bez. Kisiel możemy podać jako deser, podwieczorek czy zjeść rezygnując ze słodkiej przekąski.

Zdrowy deser dla dzieci

Kisiel idealnie sprawdzi się też dla maluszków: jeżeli przyrządzisz go w domu, masz pewność, ze podajesz dziecku produkt bez zbędnych dodatków. Niewiele sklepowych zamienników możemy w tak prosty sposób wykonać w domowej kuchni. Wszystkie składniki macie w domu!

Kisiel - jakie ma właściwości prozdrowotne?

Podstawowym składnikiem domowego kisielu są owoce. W zależności od preferencji można wykorzystać ich konkretny rodzaj lub wymieszać wiele różnych odmian. Truskawki dostarczą do organizmu magnezu, potasu i pektyn, wiśnie zawierają takie składniki mineralne jak: fosfor, potas i wapń, można też użyć świeżego soku z marchwii czy buraków! Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Kisiel jest świetnym produktem osłonowym na żołądek za sprawą mąki i skrobi ziemniaczanej. Wykazują one pozytywny wpływ na układ pokarmowy i łagodzą podrażnienia. Ponadto sprzyjają gojeniu się ran zewnętrznych i wewnętrznych, zatem warto stosować kisiel na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, biegunki oraz wrzody.

Jak zrobić kisiel w domu?

Przepis na kisiel warzywno-owocowy według przepisu Jadłonomii:

Składniki na 2 - 4 porcje:

  • 1 szklanka soku marchewkowego
  • ½ szklanki soku pomarańczowego
  • 1 łyżeczka skórki otartej z pomarańczy
  • 1 – 2 łyżeczki syropu z agawy
  • ¼ łyżeczki imbiru
  • ¼ łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki wody
  • 2 łyżki soku z cytryny

Domowy kisiel przygotujesz tak jak każdy z torebki, ale zamiast proszku z paczki sięgnij po cukiernicę i mąkę ziemniaczaną. W tym powyżej możesz użyć dowolnego soku owocowego czy warzywnego, mieszać kilka i szukać ulubionego smaku!W szklance zostawiasz trochę płynu - nieco ponad pół szklanki i w takim zimnym soku rozpuszczasz mąkę ziemniaczaną, resztę podgrzewasz - unikaj wrzenia. Do gorącego płynu dodajesz zawartość szklanki i gotowe. Smakuje na zimno lub ciepło, z dodatkiem bitej śmietany, śmietanki owoców czy czegokolwiek co lubiemy. 

GALERIA: Supełpies: Pies do zadań specjalnych

Pomorskie. Makijaż na Sylwestra i karnawał