Prom na Stogi i Przeróbkę

i

Autor: Grzegorz Mehring/gdansk.pl

wiadomości

Zamknięcie Mostu Siennickiego. Prom na Stogi i Przeróbkę już kursuje

2025-01-27 15:14

W piątek (10 stycznia) ze względu na swój stan został zamknięty Most Siennicki w Gdańsku. Urząd Morski w Gdyni powiadomił także o zamknięciu toru wodnego pod mostem. Miasto wprowadziło komunikację zastępczą. Od soboty (25 stycznia) obok mostu kursuje też prom.

AKTUALIZACJA 27.01

Prom przy Moście Siennickim już kursuje. Od soboty (25 stycznia) Statek Żeglugi Gdańskiej, który przewozi mieszkańców Stogów i Przeróbki oraz pracowników okolicznych firm i fabryk z jednego brzegu Martwej Wisły na drugi, to tymczasowe rozwiązanie. Ma być ułatwieniem w przemieszczaniu się pomiędzy Śródmieściem a Przeróbką dla pieszych i rowerzystów.

Jak kursują promy?

Przeprawa działa codziennie, od godziny 6.00 do 22.00. Pierwszy kurs startuje od strony Przeróbki, z przystanku Nabrzeże Krakowskie o godz. 6.00. Jednostka kursuje z częstotliwością co 15 minut, a jeden kurs zajmie około 5 minut. Prom może jednorazowo pomieścić około 150 osób oraz 10 rowerów. 

Ostatni statek z Flisaków II na Przeróbkę odpłynie o godz. 21.45. Z kolei, do Śródmieścia ostatni prom z Przeróbki wyruszy o godz. 21.30. W godzinach 10.00-10.30 oraz 19.00-19.30 na obu nabrzeżach planowana jest przerwa techniczna. Bilety na prom są bezpłatne.

Do przeprawy wodnej Żegluga Gdańska wyznaczyła dwie jednostki, znane mieszkańcom m.in. z rejsów na Westerplatte. Prom ma do pokonania około 150 metrów. Głębokość Martwej Wisły przy obu brzegach sięga około 3 metrów.  

Prom mapa

i

Autor: gdansk.pl

AKTUALIZACJA 17.01 

Ustalenia po sztabie kryzysowym - podaje Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki w mediach społecznościowych.  Od 25.01 wzdłuż mostu Siennickiego rusza przeprawa promowa. 

Godziny kursowania promu: codziennie od 6:00 do 22:00. Pierwszy kurs od strony Przeróbki. Na jego pokładzie znajdzie się miejsce dla 150 osób i 10 rowerów. Dlaczego dopiero za tydzień?

"Od wyspy portowej musimy wykonać dojście piesze przez działkę prywatną. Równocześnie wprowadzimy nieodpłatną, wewnętrzną linię autobusową 911, która połączy. Przeróbkę, Stogi i Górki Zachodnie. Autobusy będą kursować w tych samych godzinach co prom i będą z nim skoordynowane. Pracujemy również nad usprawnieniem ruchu: ostatnie korekty sygnalizacji świetlnej miały miejsce na skrzyżowaniu Wosia Budzysza i Lenartowicza. i Punkt informacyjny w bibliotece na Przeróbce p

W piątek (10 stycznia) wieczorem zostały wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej po zamknięciu mostu Siennickiego.

Most został zamknięty na około dwa lata ze względu na zły stan techniczny. Obok mostu wantowego jest jedyną drogą, jaką m.in. mieszkańcy gdańskich dzielnic Stogi i Przeróbka mogli dostać się do centrum miasta i z powrotem.

Teraz kierowcy mogą korzystać z objazdów ul. Głęboką, Elbląską, Trasą Sucharskiego, mostem wantowym i Lenartowicza. Dla celów obsługi transportowej gdańskiego portu zalecanym objazdem będzie wykorzystanie Trasy Sucharskiego i tunelu pod Martwą Wisłą.

Od piątku na Przeróbkę i Stogi nie dojeżdżają też tramwaje, które do tej pory przejeżdżały przez most Siennicki. Ostatnim przystankiem dla tramwajów jadących ze Śródmieścia Gdańska (w kierunku Przeróbki i Stogów) jest przystanek Głęboka.

Więcej o komunikacji zastępczej w trakcie zamknięcia mostu przeczytasz w artykule: Most Siennicki zostanie zamknięty. Od tego dnia zostanie wstrzymany ruch. Bezpłatne autobusy

Rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska poinformowała, że w związku z decyzją Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni o wyłączeniu obiektu z ruchu, podyktowaną względami bezpieczeństwa użytkowników drogi lądowej i wodnej, do odwołania nastąpi zamknięcie ruchu żeglugowego pod mostem Siennickim w Gdańsku.

Wystawione zostało specjalne oznakowanie nawigacyjne, a użytkownicy powiadomieni w drodze ostrzeżenia nawigacyjnego. Ruch żeglugowy na akwenie Martwej Wisły za mostem Siennickim zostanie skierowany przez Górki Zachodnie – Wisłę Śmiałą. Kapitanat portu będzie aktualizował pojawiające się ostrzeżenia nawigacyjne i wiadomości żeglarskie

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

– dodała Kierzkowska.

Jak podał gdański magistrat, most Siennicki musi zostać całkowicie zamknięty. Badania ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że jego stan się pogarsza. Przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji.

Remont mostu potrwa około dwóch lat. Władze miasta szacują, że będzie kosztował ok. 30 mln zł.

Nie wiadomo, kiedy powstanie kładka przy Moście Siennickim. Wcześniej Miasto uruchomi prom

Niestety w poniedziałek (13 stycznia) rano kierowcy stanęli w korkach na Trasie Sucharskiego. Jak reagują na te utrudnienia mieszkańcy sprawdził nasz reporter Iwo Pastuszka.

Beznadziejnie, bo teraz trzeba jeździć naokoło i tworzą się bardzo duże korki, bo wszyscy którzy jeździli wcześniej tamtym mostem muszą jeździć zupełnie innymi trasami.

Jest o wiele dłużej w szczycie. Jest słabo.

Trzeba wstawać zdecydowanie wcześniej, żeby teraz przedostać się do pracy, czy do szkoły.

Nie dość, że jestem wykluczona, tak jakby w ogóle w tym mieście nie mieszkała. To jeszcze teraz będę musiała zarezerwować sobie jakieś dodatkowe 40 minut, żeby w ogóle bez problemu dojechać na uczelnię.

Jeszcze przed zamknięciem Mostu Siennickiego w Gdańsku, w mieście pojawili się wojskowi, którzy wraz z włodarzami dyskutowali o możliwości budowy kładki obok zamkniętego mostu. Aleksandra Dulkiewicz była gościem poniedziałkowej (13 stycznia) audycji w Radiu Gdańsk, jak powiedziała kładki nie zbuduje wojsko. A to dlatego, że formalności trwałyby zbyt długo.

Przepisy są dzisiaj w Polsce takie, że postawienie kładki czy mostu składanego wymaga uzyskania pozwoleń i uzgodnień. Jeżeli most by się zawalił, odpukać w niemalowane, to wtedy moglibyśmy bez żadnych uzgodnień postawić w jego miejscu nowy obiekt i działalibyśmy w innym reżimie prawnym. Poruszyliśmy niebo i ziemię i w tym tygodniu zaprezentujemy rozwiązania, tylko to wszystko potrwa. Przepisy prawa dla wszystkich są takie same 

- powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Miasto cały czas pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji, opracowując koncepcję kładki. W międzyczasie rozważane jest uruchomienie promu, który transportowałby mieszkańców między brzegami.

Był to jeden z postulatów zgłaszanych podczas ubiegłotygodniowego spotkania władz Miasta Gdańska z mieszkańcami Przeróbki, Stogów, Krakowca i Górek Zachodnich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w styczniu uruchomiony zostanie prom dla pieszych i dla rowerzystów

- mówi Radiu Eska Trójmiasto, Dagmara Szajda z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Miasto planuje również zakup dodatkowych przyczepek do przewozu rowerów autobusami. To rozwiązanie stosowano już od kilku lat na trasie między Śródmieściem a Wyspą Sobieszewską.

Punkt informacyjny po zamknięciu Mostu Siennickiego. Godziny otwarcia

W bibliotece na Przeróbce działa specjalny punkt informacyjny, w którym mieszkańcy tej dzielnicy oraz Stogów mogą dowiedzieć się szczegółów ws. funkcjonowania zastępczej komunikacji miejskiej po zamknięciu mostu Siennickiego w Gdańsku.

Funkcjonowanie punktu informacyjnego, który rozpoczął działanie w środę (8 stycznia), zaplanowano do środy, 15 stycznia, jednak jeśli będzie taka potrzeba, będzie działał przez kolejne dni. Punkt jest czynny w godzinach pracy biblioteki przy ul. Krynicznej 20 - od 10.00 do 18.00.

Rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Patryk Rosiński przekazał, że punkt służy pomocą wszystkim mieszkańcom, którzy zastanawiają się, jak po zamknięciu Mostu Siennickiego poruszać się zastępczą komunikacją miejską i jak dojechać do tych dzielnic.

GALERIA: Most Siennicki w Gdańsku po zamknięciu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].