Zamiast domu torpedownia? Tę z Juraty kupisz od ręki!

i

Autor: Jakub Szumilas

Obiekty wojskowe

Zamiast domu torpedownia? Nietypowe ogłoszenie za niebotyczną kwotę!

2024-02-08 11:23

Mieszkanie, działka a może torpedownia? To nie żart! Na jednym z serwisów z nieruchomościami pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży torpedowni w Juracie. Cena być może nie jest najniższa, jednak obiekt z pewnością nie ma w swojej kategorii konkurencji.

Ogłoszenie na portalu z nieruchomościami opisuje torpedownię jako kompleks badawczy Hexengrund, a konkretnie jako jedną z należących do niego wież obserwacyjnych, z której obserwowano torpedy F5B przeznaczone dla U-bootów i samolotów wojskowych.

Były to stanowiska obserwacyjno-pomiarowe, przeznaczone do śledzenia trajektorii torped zrzucanych przez samoloty podczas testów, prób prototypów oraz nowo wyprodukowanych torped. Wyposażone były w różnorodne urządzenia pomiarowe, umieszczone na tarasie obserwacyjnym z parapetem przypominającym konstrukcję pomostów na okrętach wojennych, zaprojektowanym w celu zmniejszenia wpływu powietrza i wiatru na tarasie

- informuje Jakub Szumilas, przewodnik po Półwyspie Helskim.

Dwie z nich znajdowały się w okolicy Juraty, a jedna w Jastarni w odległości 600 m - 2 km od brzegu. Ta ostatnia jest już zniszczona, ale zachował się wciąż widoczny fundament. Z pozostałych dwóch tylko jedna trafiła na sprzedaż 

W Księdze Wieczystej obiekt figuruje jako budowla hydrotechniczna i grunt pod morskimi wodami wewnętrznymi. Budynek jest jednokondygnacyjny. Ma 70 metrów kwadratowych powierzchni (z koncepcją rozbudowy do 3 kondygnacji). Działka z kolei ma 151 m kw. Mury i stropy obiektu są całe, a na ścianach wciąż jest oryginalna cegła z lat 40-tych.

Dla inwestora z wyobraźnią

Jak czytamy w ogłoszeniu, jest to unikatowa propozycja dla inwestora poszukującego prawdziwie niepowtarzalnej lokalizacji, posiadającej bardzo ciekawe tło historyczne. Miejsce z wyjątkowym klimatem i możliwością stworzenia np. eleganckiej przestrzeni eventowej, bazy sportowo-rekreacyjnej lub po prostu w celu użytku prywatnego dla najbardziej wymagających osób.

Ile za tę przyjemność?

Poprzedni właściciele w 2009 r. uzyskali pozwolenie na rozbudowę od ministra infrastruktury (wraz z postanowieniami ministra obrony narodowej, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ministra gospodarki). Projekt zakładał wzmocnienie fundamentów i budowę pomostu dla małych łodzi bezpośrednio przy istniejącej konstrukcji. Powstała też koncepcja rozbudowy z falochronem, przystanią i dodatkowym piętrem. Nowi inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup nieruchomości muszą liczyć się z kosztami rzędu 5 mln zł. Do tej niebagatelnej kwoty doliczyć należy ogromne koszty remontu obiektu.

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl