Dożynki 2024. Święto plonów i tradycji
Dożynki to znane od lat ludowe święto połączone z podziękowaniami za ukończenie żniw i prac polnych. Współcześnie obchodzone jest zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw. Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane żniwniok. Znany jest zatem całej Polsce. Nie zawsze jednak wyglądał tak, jak współczesne dożynki.
Dożynki kiedyś. Zdziwisz się, jak wyglądały!
Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Po II wojnie światowej gospodarzami dożynek byli zwykle przedstawiciele władz administracyjnych i różnych szczebli (od gminnych do centralnych) i miały charakter polityczny. Towarzyszyły im także różne festyny ludowe.
Polecany artykuł:
Dożynki 2024. To już nie święto rolników, a impreza dla influencerów?
W dzisiejszych czasach święto plonów wygląda zupełnie inaczej! Nie brakuje oczywiście elementów, które znane są w od dawna takich jak msza święta, podczas której rolnicy i mieszkańcy dziękują za plony, którymi w tym roku obdarzyła ich ziemia. Po ceremonii wciąż obserwujemy tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego gospodarze dożynek, czyli wójtowie czy sołtysi wręczają chleb, symbolizujący ciężką pracę i jedność społeczności.
Jednak impreza wizualnie wygląda zdecydowanie bardziej zjawiskowo, przypominając bardziej show, czy niekiedy nawet festiwale. Odwiedziliśmy niedawno dożynki gminy Puck (Pomorskie). Na wstępie przywitała nas ścianka do zdjęć, która ucieszyłaby z pewnością niejednego użytkownika Instagrama czy TikToka. Tego typu elementów dekoracyjnych, wydaje nam się, z roku na rok przybywa. Wpływa to z kolei na promocję wydarzenia.
Kolejnym ważnym elementem, który wpływa na popularność święta rolników są gwiazdy i występy artystyczne. To już nie tylko lokalni artyści i ludowe zespoły, choć ich wciąż nie brakuje na scenie, ale na wielu imprezach goszczą artyści, których możemy usłyszeć w radiu czy zobaczyć w telewizji, co również przyciąga tłumy pod scenę.
Na wielu tego typu imprezach nie brakuje dodatkowych atrakcji takich jak pokazy zabytkowych aut czy kabarety. Kreatywność organizatorów czasem nie zna granic.