Z psem na Uniwersytet Gdański! Na uczelni trwa pilotażowy program

i

Autor: PAP/Andrzej Jackowski

zwierzęta

Z psem na Uniwersytet Gdański! Na uczelni trwa pilotażowy program

2024-01-14 8:43

Od początku roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego trwają pilotażowe badania pod nazwą "Pies na WNS". W akcji bierze udział kilkanaście osób i ich czworonogi. Koordynatorka projektu dr Magdalena Gajewska podkreśliła, że po zakończeniu badań zostaną opracowane rekomendacje dla dziekana.

Badanie pilotażowe prowadzone na Wydziale Nauk Społecznych UG jest częścią interdyscyplinarnego projektu badawczego "Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej", kierowanego przez dr Magdalenę Gajewską z Instytutu Socjologii, w ramach grantu dziekana Wydziału Nauk Społecznych. W projekcie biorą również udział badaczki dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii i dr Natalia Treder-Rochna z Instytutu Psychologii.

"W tym roku ogólnopolski zespół badaczy, pod kierownictwem dr Magdaleny Żadkowskiej, złożył do konkursu OPUS NCN projekt dotyczący życia rodzin międzygatunkowych. Pomysł wziął się z naszych badań i doświadczeń badawczych, które dotykają życia rodzinnego i związków emocjonalnych ze zwierzętami towarzyszącymi"

 - tłumaczyła dr Gajewska.

Wyjaśniła, że wraz z pozostałymi naukowczyniami przeprowadziła wstępne badania wśród bezdzietnych par, które tworzą rodziny międzygatunkowe z psami. "Z tych wywiadów wyłoniły się potrzeby zwierząt i ich opiekunów" - wskazała.

Dodała, że rozmówcy wskazywali, iż ogromnym wsparciem jest dla nich to, kiedy pracodawca pozwala na przyjście z czworonogiem do pracy. "Wtedy pojawił się pomysł, żeby zaproponować to także naszym studentom i pracownikom" - podkreśliła. Zaznaczyła, że - wraz z pozostałymi badaczkami - postanowiła, dzięki temu pilotażowi, sprawdzić, czy jest taka potrzeba i czy pracownicy oraz studenci poczuliby się lepiej, gdyby mogli przyprowadzić na uczelnię swojego psa.

Cel badania jest stricte pragmatyczny - ma pomóc rozpoznać potrzeby psich właścicieli, ale także potrzeby psów. W badaniu ważne jest również zrozumienie, jak obecność psów jest postrzegana przez innych studentów oraz pracowników wydziału, jak psy i ich właściciele czują się w przestrzeni publicznej oraz interesuje nas to, jak obecność czworonoga wpływa na proces dydaktyczny i interakcje w grupie studenckiej.

Dr Gajewska dodaje, że przed rozpoczęciem projektu badaczki sprawdziły, że m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku studenci i pracownicy na niektóre zajęcia mogą przychodzić ze swoimi czworonogami.

 

W projekcie, który rozpoczął się na początku stycznia br. na Wydziale Nauk Społecznych UG, bierze udział kilkanaście opiekunów i ich psów. "Na początku było 30 miejsc, zgłosiły się 34 osoby" - mówiła dr Gajewska i dodała, że w trakcie projektu kilka osób zrezygnowało, np. ze względu m.in. na chorobę zwierzęcia, silny stres u psa wywołany wystrzałami i hukiem w trakcie sylwestrowej nocy czy stresem związanym z podróżą komunikacją miejską.

Pomorskie. Odwiedziłam Ogród Świetlny w Gdyni