Pies rasy chihuahua

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

zwierzęta

Z psem na uczelnię? Uniwersytet Gdański jest na tak! Rusza pilotażowy program

2023-12-28 12:11

Weź ze sobą psa na zajęcia lub do pracy! 30 miejsc dla pracowników i studentów WNS-u czeka na chętnych w ramach pilotażowego programu „Pies na WNS”. Skąd taki pomysł?

Badanie pilotażowe prowadzone na Wydziale Nauk Społecznych UG jest częścią interdyscyplinarnego projektu badawczego „Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”, kierowanego przez dr Magdalenę Gajewską z Instytutu Socjologii w ramach grantu Dziekana WNS. Zgodnie z rozpoznaniem badaczy więzi międzygatunkowe są bardzo ważne we współczesnym świecie, a już szczególnie istotne w życiu młodych ludzi.

Chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak moglibyśmy otworzyć uniwersytet na obecność innych gatunków, tak by powstała przestrzeń koegzystencji, z poszanowaniem dobrostanu wszystkich uczestników - tłumaczy dr Magdalena Gajewska z WNS. - Dzięki temu pilotażowi dowiemy się, jak jest nam z psami i psom z nami. Mamy nadzieję, że pozwoli to znaleźć optymalne rozwiązania dla relacji międzygatunkowych na WNS.

Z psem na zajęcia lub do pracy? Uniwersytet Gdański jest na tak!

Jak czytamy na stronie uniwersytetu, cel badania jest stricte pragmatyczny - ma pomóc rozpoznać potrzeby psich właścicieli, ale także potrzeby psów. Jak podkreślają dwie pozostałe koordynatorki pilotażu, dr Magdalena Żadkowska z Instytutu Socjologii i dr Natalia Treder-Rochna z Instytutu Psychologii, w badaniu ważne jest również zrozumienie, jak obecność psów jest postrzegana przez innych studentów oraz pracowników wydziału. Efektem pilotażu będzie przygotowanie propozycji procedur/rekomendacji dla Dziekana, które miałyby umożliwić w przyszłości studentom i ich podopiecznym wspólne przyjście na Wydział Nauk Społecznych. 

Zgłoszenia można było przesłać do 20.12.2023 r. przez formularz lub kontaktując się z koordynatorkami. Pilotaż rozpocznie się w styczniu a zakończy wraz z sesją w lutym 2024 roku. W tym czasie uczestnicy projektu będą mogli 2 x w tygodniu przyjść na WNS ze swoim psem a pies będzie mógł uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych lub towarzyszyć wykonywanym zadaniom zawodowym.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Historia z Koprem - Poszukiwany, poszukiwana