Światowy Zjazd Kaszubów 2025 w Szemudzie – wielkie święto już 5 lipca!
Światowy Zjazd Kaszubów to coroczne spotkanie osób identyfikujących się z kaszubskimi korzeniami, organizowane od 1999 roku. Co roku gospodarzem jest inne kaszubskie miasto lub gmina – w 2025 zaszczyt ten przypadł gminie Szemud w powiecie wejherowskim.
Program Światowego Zjazdu Kaszubów 2025
Tegoroczna edycja w Szemudzie zapowiada się wyjątkowo bogato. Organizatorzy przygotowali atrakcje zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych uczestników. W programie znajdziemy m.in.:
- Wielką paradę Kaszubów, podczas której setki osób przemaszerują ulicami w tradycyjnych strojach
- Koncerty muzyki kaszubskiej i folkowej – wystąpią lokalne zespoły i gwiazdy sceny etnicznej
- Wspólne śpiewanie kaszubskiego hymnu
- Stoiska z regionalnym jedzeniem, rękodziełem i książkami
- Warsztaty językowe i artystyczne
- Specjalne atrakcje dla dzieci i rodzin
Szczegółowy program:
- 9:00 Przyjazd pociągu Transcassubia do Luzina i przejazd Kaszëbskã Dargã do Szemuda.
- 9:30 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
- 9:45 Formowanie kolumny uczestników przy Centrum Samorządowym w Szemudzie.
- 10:00 Przemarsz do kościoła @Parafia św. Mikołaja w Szemudzie. 10:30 Msza Święta.
- 12:00 Przemarsz kolumny z kościoła na plac uroczystości. Stadion piłkarski przy ulicy Sportowej.
DUŻA SCENA
- 13:00 - Uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego i Kaszubskiego.
Wykonaniu hymnów akompaniuje Orkiestra Dęta pod kierunkiem Wojciecha Kubika.
- 13:05 - Powitanie przybyłych gości
- 13:15 - Wystrzał armatni - Oficjalne otwarcie XXVI Światowego Zjazdu Kaszubów przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Wojewodę Pomorską, Prezesa ZKP oraz Wójta Gminy Szemud
Wystrzał przygotowany przez Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Wejherowie założone w 1836 r. Bractwo od wielu lat towarzyszy wyjątkowym uroczystościom w Gminie Szemud. Obecnym jego prezesem jest Tomasz Klas.
- 13:25 – Okolicznościowe przemówienia.
- 13:45 – Uroczyste przekazanie Klëki gospodarzom przyszłorocznego XXVI Światowego Zjazdu Kaszubów.
- 14:00 – Koncert Orkiestry Baczków
Nazwa orkiestry jest jednocześnie nazwą wsi w Gminie Bochnia skąd pochodzi orkiestra. Zespół ma na koncie kilka teledysków i występów z takimi artystami jak Zbigniew Wodecki, Robert Kasprzycki, Kasia Moś czy Golec uOrkiestra. W 2021 orkiestra doszła do Finału programu „Mam talent”, gdzie zajęła 4 miejsce. Kierownikiem Orkiestry jest Rafał Węglarz, a Dyrygentem Wojciech Zwierniak. Orkiestra liczy 50 osób.
- 14:45 – Koncert Weroniki Korthals
Urodzona w Pucku piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka, animatorka kultury. Zwyciężczyni „Szansy na Sukces”. Występowała na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu, w Sopocie, w musicalu „Metro”. Była wokalistką zespołu Ha-Dwa-O! Ma na swoim koncie solowe płyty z utworami śpiewanymi po kaszubsku. Pomysłodawczyni oraz autorka muzyki w projekcie ZoZi – piosenki edukacyjne dla dzieci. Na najnowszej płycie pt. „Norda” śpiewa własne kompozycje do wierszy poetów z północnych Kaszub.
- 15:15 – Występ zwycięzcy I edycji konkursu „Na Kaszëbską Nótã”.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Gmina Szemud. Wzięło w nim udział 17 zespołów z całego regionu. Wyróżnienie specjalne i zaproszenie do występu podczas Zjazdu otrzymał Zespół z Centrum Kultury w Bytowie.
- 15:20- Bicie rekordu w jednoczesnej grze na Diabelskich Skrzypcach
Bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach wymyślono w Brusach. Tam w 2022r. podczas zjazdu Kaszubów zagrało 39 osób. Rok później w Kartuzach do równoczesnej gry przystąpiło 78 osób i to do Kartuz właśnie należy dotychczasowy rekord. W 2024r. w Kościerzynie zagrały 43 osoby. Czy w Szemudzie uda się ustanowić nowy rekord? Uczestnicy będą grać na diabelskich skrzypcach do melodii „Kaszëbsczé jezora” wykonanej przez kapelę Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „Koleczkowianie”.
- 15:50 – Prezentacja „Szemudzich Nut”
Szemudzkie Nuty powstały w 2024r. Opowiadają o najważniejszych aktywnościach Gminy Szemud. Ich melodia inspirowana jest tradycyjnymi Kaszubskimi Nutami, a pomysł zawartości tekstowej zebrany przez mieszkańców, w literacką i kaszubską formę ułożył Tomasz Fopke.
- 16:00 – Koncert zespołu Majtki Bosmana
Majtki Bosmana to zespół grający żeglarską i okołowodną pochodzący z Wałcza.
- 17:15 – Koncert zespołu Fucus
Grupa działa nieprzerwanie od 2003 r. Zespół wylansował wiele przebojów współczesnej muzyki kaszubskiej, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. Za krzewienie i promowanie kaszubskiej kultury członkowie zespołu zostali odznaczeni m.in. tytułem „Zasłużeni dla Powiatu Wejherowskiego”, „Medalem Róży” – odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Nagrodą „ Złotego Kłosa”, prestiżową Nagrodą Remusa oraz Statuetką Jakuba Wejhera.
- 18:15 - Koncert Karoliny Stankowskiej
Znana jako Kaszubska Influencerka pochodzi z serca Kaszub – z gminy Przodkowo, choć jej korzenie sięgają również gminy Szemud, skąd wywodzi się jej mama. Kaszubka z krwi i kości, która swoją twórczością z dumą promuje kaszubską kulturę, tradycje i tożsamość – zarówno na scenie, jak i w życiu codziennym. Zrealizowała pierwszy w Polsce projekt muzyczny łączący kulturę kaszubską i góralską, ukazujący bogactwo i siłę regionalnych tradycji.
- 19:30 – Koncert Małgorzaty Ostrowskiej
Małgorzata Ostrowska to jedna z największych ikon muzyki rockowej lat 80 i właścicielka jednego z najbardziej charakterystycznych głosów w Polsce. Od ponad czterech dekad należy do najbardziej intrygujących postaci na polskiej scenie muzycznej. Była wokalistką zespołu Lombard. W 2024r. ukazał się jej nowy solowy album „Legenda”.
- 21:00 - Koncert B.R.O
B.R.O (Jakub Birecki) – raper, wokalista i producent muzyczny. Znany z radiowych hitów takich jak „Jeszcze będzie pięknie”, „Bilet”, „Łatwopalny” czy „Byłem Raperem”, ma miliony wyświetleń i stałą obecność na playlistach streamingowych. Jako producent muzyczny współpracował m.in. z Cleo, Donatanem i członkami Ekipy. Artysta łączy przystępność mainstreamu z autentycznością hip-hopu, tworząc muzykę pełną emocji, melodii i osobistych historii.
- 22:00 - Pokaz fajerwerków
- 22:15 - Zabawa taneczna, którą poprowadzi Dj.baron
- 24:00 - Zamknięcie zjazdu

i
Światowego Zjazdu Kaszubów w Szemudzie 2025. Co jeszcze się wydarzy?
• TURNIEJ GRY KARCIANEJ W KASZUBSKĄ BAŚKĘ w hali widowiskowo – sportowej przy ul. Szkolnej 4A w Szemudzie
• TURNIEJ GRY - BÙCZKA
Rozgrywany na boisku „ORLIK” przy ul. Szkolnej.BÙCZKA w języku kaszubskim oznaczająca "świnkę", to stara kaszubska gra zespołowa, która przeżywa obecnie renesans. Pierwotnie polegała na zaganianiu okrągłego kamienia do wykopanego dołu, używając kijów, co miało przypominać zaganianie świń do chlewa. Współczesna "Bùczka" to sportowa gra halowa, przypominająca nieco hokej na trawie, w której zawodnicy dążą do trafienia piłką tenisową do okrągłych pól punktowych.
• przejażdżki pojazdem militarnym
• bezpłatna fotobudka 3D
• karuzela MŁOT i kolejka górska
• strefa dmuchańców
• wystawy twórców ludowych
• stoiska z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Szemud
• inne stoiska gastronomiczne m.in. potrawy z grilla, wata cukrowa itp.
• BICIE REKORDU NA NAJWIĘKSZĄ FLAGĘ REGIONALNĄ
Aktualny Rekord Polski na największą flagę regionalną wynosi 73,39 m2. Rekord został ustanowiony 12 sierpnia 2024 roku w gminie Sierakowice.
• KASZUBSKIE OGRODY LITERATURY przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Szemud im. ks. dr Leona Heyke oraz ZKP
Gmina Szemud we współpracy z PKS Gdynia organizuje bezpłatne dowozy na plac uroczystości z wszystkich miejscowości Gminy Szemud.