Występy artystów z Japonii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii w Gdańsku. To już 29. edycja tego festiwalu

2025-07-21 11:59

Nadchodząca edycja 29. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego zapowiada się niezwykle bogato. Oprócz spektakli, na uczestników czeka wiele wydarzeń towarzyszących, w tym wyjątkowa kolacja degustacyjna, podczas której serwowane będą dania z epoki Szekspira.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

i

Autor: Marcin Czechowicz Teatr Szekspirowski w Gdańsku, zrealizowany w latach 2011-1014, zaprajektował włoski architekt Renato Rizzi. Ciemny, antracytowy kolor cegły elewacyjnej kontrastuje z kolorami historycznych zabudowań Gdańska. Cegły elewacyjne były formowane ręcznie, wykorzystano ich 780 tys. sztuk

Festiwal rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 3 sierpnia 2025 roku. Szczegółowy program dostępny jest na oficjalnej stronie 29. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

29. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Spektakle pozakonkursowe, które zachwycą

Inauguracją festiwalu będzie ukraińska "Burza" w reżyserii Oksany Dmitrievej z Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankovetskiej we Lwowie. Spektakl ten zyskał uznanie światowej sławy szekspirologa, Michaela Dobsona, dyrektora Shakespeare Institute w Stratford-upon-Avon, który powiedział:

„Burza” Oksany Dmitrievej to po prostu najinteligentniejsza, najbardziej pomysłowa i logicznie spójna interpretacja tej sztuki, jaką widziałem w ciągu półwiecza oglądania takich przedstawień.

"Burza" to, jak opisują twórcy, "smutna bajka dla dorosłych o niezdolności ludzkości do dorastania, o megalomanii i szalonym świecie. Dano nam raj, a my zamieniamy go w piekło. Kto jest właścicielem wyspy? Nie należy do nikogo a priori. Nie jesteśmy na to gotowi. Musimy wyznaczyć granice, zwłaszcza dziś. Jeśli ich nie określimy, zostaną wyznaczone za nas. Idealny świat to taki, który nie należy do nikogo. Ale nasz świat nie jest idealny."

Kolejną propozycją jest "Ryszard II" w reżyserii Kochi Yamato, zaprezentowany 27 lipca przez Garage Shakespeare-dô Company z Japonii. Spektakl ten idealnie wpisuje się w motto tegorocznego festiwalu. Japońskie "dō" (道) oznacza "drogę" lub "ścieżkę" – filozoficzne i duchowe podejście do różnych dziedzin życia. Zespół G. Garage Shakespeare-dô dąży do głębszego oddania świata Szekspira poprzez japońskiego ducha "dō", tworząc minimalistyczne, skromne, lecz wyraźnie zarysowane piękno.

Awangardowy kabaret na scenie w Gdańsku. 29. Festiwal Szekspirowski

31 lipca The Tiger Lillies, mistrzowie awangardowego kabaretu, wraz z katalońskimi aktorami: Màrcią Cisteró, Enrikiem Cambrayem i Andrew Tarbetem, zabiorą widzów w ironiczną podróż przez "Makbeta". Martyn Jacques, lider zespołu, stworzył 22 nowe piosenki specjalnie na potrzeby spektaklu, pełne mrocznego liryzmu i przeszywającej ironii. Makbet w wykonaniu La Perla 29 i The Tiger Lillies jest postacią złamaną i groteskową, a jego historia przedstawiona jako wielka pieśń: "A Macbeth Song" (reż. Oriol Broggi).

Laureat konkursu ShakeSpheare zorganizowanego przez Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN*) zostanie zaprezentowany 2 i 3 sierpnia. "Learlike", w reżyserii Cecilii Thoden van Velzen, to opowieść o "Królu Learze" z perspektywy jego córek.

Polskie premiery na 29. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku

2 sierpnia festiwalowa publiczność zobaczy gdańską premierę autorskiego spektaklu "Wchodzi Duch" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, będącego propozycją Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To eksperyment teatralny balansujący między poezją a popkulturą, osobistym wyznaniem a wspólnotowym doświadczeniem, odchodzący od klasycznej interpretacji tekstu Szekspira. Punktem wyjścia dla twórców stał się pierwszy akt "Hamleta", w którym dwukrotnie pojawia się Duch ojca. "Wchodzi Duch" bierze na warsztat temat dziedziczenia, konfrontacji z przeszłością i wpływu autorytetów na nasze życie i tożsamość.

Po ogłoszeniu werdyktów festiwalowych konkursów, 3 sierpnia wystąpi ponownie The Tiger Lillies, tym razem z koncertem.

Konkursy o Złotego i Nowego Yoricka oraz SzekspirOff

Konkurs o Złotego Yoricka, odbywający się od 1994 roku, wyłania najlepsze polskie inscenizacje dzieł Szekspira i utworów inspirowanych jego twórczością. W tegorocznej edycji nominowane są:

  • "Sen nocy letniej", reż. Michał Zadara, Teatr Komedia w Warszawie
  • "Opowieść zimowa", reż. Pamela Leończyk, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
  • "Juliusz Cezar", reż. Błażej Biegasiewicz, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Zwycięski teatr otrzyma statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł.

Konkurs o Nowego Yoricka skierowany jest do studentów reżyserii, reżyserów na początku drogi zawodowej i kolektywów artystycznych. Finaliści zrealizują swoje pomysły z zespołami aktorskimi teatrów partnerskich w formule "work in progress". Laureatami konkursu o Nowego Yoricka 2025 są:

  • Jadwiga Klata, "Koriolan" (wybór Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie)
  • Ewa Platt, "Poskromienie złośnicy" (wybór Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu)
  • Patrycja Wysokińska, "Ryszard III: Tron we krwi" (wybór Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy).

Konkurs SzekspirOff, odbywający się od ponad 10 lat, wspiera finansowo produkcje offowych, niezależnych zespołów teatralnych i twórców indywidualnych. Finalistami konkursu SzekspirOff Produkcje 2025 są:

  • "Wszyscy jesteśmy Ryszardami. Ekshumacja 2000" – AZBEST
  • "Pieśni Mirandy" – Krzysztof Cicheński
  • "Wesołe Kumoszki" – Kalina Jagoda Dębska / Maja Michnacka / Agnieszka Kijewska
  • "Ryszardzie!" – Daria Holovchanska & Marcin Tomkiel
  • "Makbet – studium snu" – Walny-Teatr

29. Festiwal Szekspirowski. Wydarzenia towarzyszące: od kuchni elżbietańskiej po nocne zwiedzanie teatru

Program "Innymi słowy" oferuje bogaty wachlarz wydarzeń towarzyszących, takich jak warsztaty, spotkania z twórcami, retransmisje spektakli, podcasty "Szekspir: Spoiler", silent disco i koncert. W tym roku będzie można m.in. podążyć szlakiem roślin u Szekspira, zwiedzić nocą teatr z elfem Pukiem, posmakować dań z epoki elżbietańskiej w restauracji Sztuczka wyróżnionej przez przewodnik Michelin, wziąć udział w warsztatach gry na pile i tarce muzycznej czy posłuchać The Tiger Lillies.

O Festiwalu Szekspirowskim

Festiwal Szekspirowski, organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 28 lat, to międzynarodowa platforma wymiany doświadczeń i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira. Do tej pory gościł ponad 250 zespołów teatralnych z ponad 40 krajów, prezentując realizacje wybitnych twórców, takich jak Peter Brook, Luk Perceval czy Romeo Castellucci. Festiwal jest również wydarzeniem promującym Pomorze na forum krajowym i międzynarodowym, czego wyrazem jest m.in. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich.

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Polskie filmy nominowane do Oscara. Ile o nich wiesz? Przejdź nasz quiz
Pytanie 1 z 13
"Nóż w wodzie" (1964) Romana Polańskiego to pierwszy polski film nominowany do Oscara. W jakim regionie Polski dzieje się akcja filmu?
Jak prawidłowo zabezpieczyć pomieszczenia przed wilgocią?