Gdańsk Wrzeszcz: Rusza przebudowa jednego z najważniejszych dworców w Polsce

i

Autor: gdansk.pl

Wrzeszcz. Od piątku PKP uruchamia dworzec tymczasowy. Gdzie kupić bilet i jak dojść na perony?

2022-03-04 9:13

Od piątku, 4 marca, obsługa podróżnych zostaje przeniesiona z dotychczasowego budynku dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz do dworca tymczasowego. Zmienia się również organizacja ruchu podróżnych. Zmiany związane są z budową nowego budynku dworcowego.

Jak informuje Bartłomiej Sarna z PKP SA, przenosiny obsługi podróżnych do dworca tymczasowego wymusza kolejny etap prac budowlanych. Budynek dotychczasowego dworca wraz z przejściem przez niego w kierunku tunelu na perony zostanie wyłączony z użytku. Obsługę podróżnych przejmie dworzec tymczasowy, który zorganizowano przy ulicy Dmowskiego, w pobliżu wejścia do tunelu na perony w kierunku ulicy Wajdeloty. W dworcu tymczasowym, zbudowanym z modułów kontenerowych, podróżni znajdą cztery kasy biletowe, poczekalnię oraz toalety. Przestrzeń obsługi podróżnych będzie klimatyzowana oraz wyposażona w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Kasy będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6 - 20, w soboty w godz. 6 - 19, natomiast w niedzielę i święta w godz. 6 - 18.

Wraz z uruchomieniem dworca tymczasowego zmieni się organizacja ruchu podróżnych, która zostanie oznakowana za pomocą specjalnych tablic utrzymanych w żółto-czarnej kolorystyce. Uruchomienie obiektu umożliwi wykonawcy prac budowlanych rozszerzenie ich frontu. Do tej pory wykonał on większość rozbiórek i część robót przy budowie nowych przyłączy do budynku. W najbliższym czasie prace te będą kontynuowane.

- informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami, Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP SA. 

Przebudowa dworca Gdańsk Wrzeszcz jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość inwestycji to 13,2 mln złotych brutto

Nowy budynek dworca we Wrzeszczu będzie obiektem nowoczesnym, tak pod kątem architektury, jak i zastosowanych w nim rozwiązań.W miejscu dotychczasowych rozproszonych dobudówek, o różnym kształcie i kolorze, zyska on jedną spójną bryłę. Elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła, co ma podkreślić nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca. Najbardziej reprezentacyjną jej częścią będzie wejście do strefy obsługi podróżnych, gdzie zaprojektowano wielkoformatowe przeszklenie, a także wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony.

W nowy sposób zaaranżowana zostanie również przestrzeń obsługi podróżnych. Zaprojektowano ją jako przestronny, nowocześnie urządzony hol pełniący funkcję poczekalni z kasami biletowymi i dwoma lokalami handlowymi. Podróżni znajdą tam ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Co ciekawe, na perony będzie można się dostać pomijając hol - przez specjalne wejście umiejscowione mniej więcej po środku nowej bryły dworca. W pobliżu zejścia do tunelu prowadzącego na perony zaprojektowano natomiast toalety oraz trzy lokale handlowo-usługowe.

Wywiad z Januszem Korwin-Mikke