Wielkie brawa dla gdańskiego zoo. Znów powiększyła się rodzina kotów pustynnych

i

Autor: gdansk.pl

Wielkie brawa dla gdańskiego zoo. Znów powiększyła się rodzina kotów pustynnych

2022-10-21 11:55

Kolejne dwa koty pustynne, które przyszły na świat w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym to dwa samce. Urodziły się w pierwszych dniach września i czują się dobrze. To już drugi miot tych zwierząt w miejskim zoo w tym roku. Na wolności koty pustynne można spotkać w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji.

Gdzie można zobaczyć kociaki?

- Tym razem mamą została roczna samica Sahira urodzona w naszym zoo. 6 września na świat przyszły dwa samce, po tygodniu osiągnęły masę ok. 200 g i rozwijają się prawidłowo. Można obserwować je wraz z matką na ich wybiegu w pawilonie lwów - poinformował Gdański Ogród Zoologiczny na Facebooku. Pracownicy zoo proszą jednocześnie, aby podczas oglądania kociaków zachować ciszę, aby nie niepokoić maluchów.

To nie pierwsze narodziny kotów pustynnych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym w tym roku. W czerwcu na świat przyszła samiczka i samczyk. Poza gdańskim zoo, tylko w dwóch innych ogrodach zoologicznych w Europie urodziły się w tym roku koty pustynne. Koty pustynne zamieszkują gdańskie zoo od 2015 roku. Pierwsze potomstwo tych zwierząt przyszło na świat w czerwcu 2021 roku.

Krótka charakterystyka kotów pustynnych

Koty pustynne, dawniej nazywane kotami arabskimi, w naturze zamieszkują tereny pustynne w Afryce Północnej oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. Prowadzą samotniczy i głównie nocny tryb życia.

Pierwszą cechą, która rzuca się w oczy, gdy patrzymy na kota pustynnego są jego duże uszy. Pełnią one funkcję chłodzenia organizmu i zapewniają kotu doskonały słuch, bardzo przydatny przy polowaniach. Gęste i jasne futerko w ciągu dnia chroni przed palącym słońcem, a w nocy ogrzewa. Zapewnia też dobry kamuflaż.

Koty pustynne ze zdumiewającą prędkością potrafią kopać norki, w których chowają się w trakcie upałów lub zimnych nocy. Polują samotnie, najczęściej na małe gryzonie, jaszczurki, niewielkie ptaki, a nawet węże i stawonogi. Pozostałości tego, czego nie zjedzą ukrywają poprzez zakopanie w piasku. 

Głównym zagrożeniem dla kotów pustynnych jest degradacja środowiska naturalnego i kłusownictwo, którego celem jest pozyskiwanie młodych kotów, jako zwierząt towarzyszących człowiekowi – żywych maskotek.

A co słychać u małych gepardów?

Tymczasem, w gdańskim ZOO rozwija się też świetnie pięć małych gepardów grzywiastych. Cztery samiczki i samczyk pojawiły się na świecie 12 sierpnia. Narodziny gepardów to wielki sukces hodowlany gdańskiej placówki. W tym roku, te zagrożone wyginięciem drapieżne koty urodziły się jeszcze tylko w jednym ogrodzie w Europie, w zoo Stuttgart (Niemcy). Od tygodnia, z uwagi na bezpieczeństwo, spokój i prawidłowy rozwój małych gepardów zwiedzający gdańskie zoo nie mogą ich oglądać na wybiegu. Życie tych niezwykłych zwierząt można natomiast obserwować na żywo na kanale YouTube. 

Rosjanie zaminowali tamę na Dnieprze. Pełczyńska-Nałęcz: zniszczenie tamy byłoby bezprecedensową katastrofą