zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Zdrowie

W marcu coraz więcej zarażeń grypą. Luty był łagodniejszy, w marcu statystyki znów poszły do góry

W marcu odnotowano w Polsce 852 tys. 671 przypadków grypy i jej podejrzeń to nie są optymistyczne dane, wynika z nich, ze sezon wciąż trwa. Jak mówią epidemiolodzy, jeżeli pogoda się poprawi, w kwietniu powinno już być lepiej.

Grypa ile zakażeń jest w Polsce?

W marcu odnotowano w Polsce 852 tys. 671 przypadków grypy i jej podejrzeń – wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych. Z powodu grypy zmarły w marcu cztery osoby. Zaczęło się spokojnie, ale taki był tylko początek marca, później średnia tygodniowa to ponad 200 tysięcy zakażeń tygodniowo. Jak wyglądało to w podziale na poszczególne tygodnie?

  • Od 1 do 7 marca zanotowano w Polsce 187 tys. 835 przypadków grypy i jej podejrzeń, wystawiono 1054 skierowania do szpitala. Z powodu grypy zmarły dwie osoby.
  • Od 8 do 15 marca potwierdzono 234 tys. 596 przypadków, wystawiono 1192 skierowania do szpitala, nie było zgonów z powodu grypy.
  • Od 16 do 22 marca odnotowano 206 tys. 754 przypadki grypy i jej podejrzeń, wystawiono 1142 skierowania do szpitala, nie zgłoszono zgonów z powodu grypy.
  • Od 23 do 31 marca wykryto 223 tys. 486 przypadków i podejrzeń grypy, wystawiono 1268 skierowań do szpitala. W tym czasie potwierdzono dwa zgony z powody grypy.

 Grypa w Polsce

Sytuacja jeżeli chodzi o zarażenia grypą w Polsce w marcu byłą gorsza niż w lutym. Porównując dane: przez cały luty zanotowano w Polsce 738 tys. 504 przypadki grypy i jej podejrzeń, a w styczniu - 980 tys. 959.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel.

Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach. 

W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ