Uroczystość, w której uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera oraz przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego z Wielkiej Brytanii odbyła się w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Marynarka Wojenna RP w ramach programu Miecznik pozyska do 2032 roku trzy jednostki klasy fregata.
"Trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej. Będą silnie uzbrojone zarówno jeśli chodzi o broń ofensywną, jak i broń przeciwlotniczą" - powiedział w Gdyni szef MON.
Dodał, że wraz prezydentem Andrzejem Dudą i szefem BBN wielokrotnie rozmawiali na temat Marynarki Wojennej i "w konsekwencji tych ustaleń" mamy kolejny etap jej wzmocnienia. "Ktoś mógłby powiedzieć, że po wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego być może siła polskiej Marynarki Wojennej nie jest tak niezbędna. Nie, właśnie jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie" – podkreślił Błaszczak. Zaznaczył, że Marynarka Wojenna odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa całego NATO.
3 fregaty Miecznik powstaną w gdyńskiej stoczni PGZ Stocznia Wojenna na podstawie licencji udzielonej przez Babckock International konsorcjum PGZ-Miecznik na wykorzystanie projektu fregaty Arrowhead 140 (AH140) z uwzględnieniem indywidualnych modyfikacji na potrzeby Marynarki Wojennej RP. Budowa Mieczników ma bazować na doświadczeniu budowy pięciu fregat dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej, także opartej na projekcie AH140, obecnie realizowanej w stoczni należącej do Babcock w Rosyth, w Szkocji.
W Gdyni ruszyła budowa pierwszej fregaty dla Marynarki Wojennej RP
Budowa pierwszej polskiej fregaty Miecznik rozpoczęła się wczoraj od symbolicznego palenia blach. Okręt ma być zwodowany w 3. kwartale 2026 roku, a 2 lata później przekazany Marynarce Wojennej. Ostatnia fregata ma trafić do MW w 2031 roku.
Według PGZ, realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2 tys. miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]