Ukraińcy legalnie w Polsce do 4 marca. Co potem?

i

Autor: pixabay.com

Ukraina

Ukraińcy legalnie w Polsce do 4 marca. Co potem?

2024-02-02 14:45

Ponad dwa lata trwa w Ukrainie konflikt zbrojny, który zmusił naszych sąsiadów do opuszczenia swoich domów i szukania pomocy w sąsiednich państwach. Termin, w którym Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce upływa 4 marca 2024 r. Co potem z obywatelami Ukrainy?

Wojna w Ukrainie wstrząsnęła całym światem. Ukraińcy zaatakowani przez Rosję masowo zaczęli uciekać z bombardowanego kraju. W Polsce niemal z dnia na dzień zostały wprowadzone przepisy, na mocy których obywatele Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym, mogli legalnie przebywać na terenie naszego kraju. Okres ich obowiązywania mija 4 marca tego roku. By pobyt Ukraińców nadal był u nas legalny, obowiązujące przepisy należy znowelizować.

Legalnie do połowy roku

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada przedłużenie okresu obowiązywania jej przepisów do 30 czerwca 2024 r. Jest to konieczne, ponieważ zgodnie z obecnych brzmieniem ustawy, Ukraińcy, którzy w związku z wojną w ich kraju przybyli do Polski, mogą przebywać legalnie na jej terenie do 4 marca 2024 r. Rząd planuje przyjąć projekt do końca I kwartału tego roku.

Co przewiduje nowelizacja?

Nowelizacja przewiduje wydłużenie do 30 czerwca okresu ważności wizy krajowej obywatela Ukrainy oraz zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy, a także terminu do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski oraz terminu dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy. Przedłużeniu ulegnie okres ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany” wydanych obywatelom Ukrainy. 

Wydłużony zostanie również okres, w którym jest uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski, wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, dokumentów pobytowych wydanych przez innego państwa obszaru Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.

Pomorskie. To był pierwszy supermarket w Trójmieście. Trwa rozbiórka

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl