Uczniowie klas ósmych stoją przed ważnym wyborem. Jakie są zasady rekrutacji w Trójmieście?

i

Autor: gdansk.pl, Archiwum prywatne

Edukacja

Uczniowie klas ósmych stoją przed ważnym wyborem. Jakie są zasady rekrutacji w Trójmieście?

2024-05-14 9:44

Od środy (15 maja) uczniowie klas ósmych będą mogli wziąć udział w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zapisy zostaną przeprowadzone w formie elektronicznej przy użyciu internetowego systemu.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Co czeka na uczniów? 

W tym roku egzaminy zaplanowane są między 14 a 16 maja, kiedy uczniowie będą zdawać pisemne egzaminy kolejno: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ważne jest to, że podania do szkół średnich gdyńscy uczniowie składają do 14 czerwca, a więc wcześniej niż poznają wyniki egzaminów.

O przyjęciu do szkoły średniej ostatecznie decyduje ilość punktów, jaką w procesie rekrutacji zdobył kandydat. Wbrew mitom, które krążą wśród uczniów i rodziców, nie są to wartości ustalane odgórnie przez dyrektorów szkół. Próg punktowy to nic innego jak ilość punktów, które uzyskała ostatnia osoba na liście przyjętych.

Jak wybrać szkołę średnią w Gdyni?

Jak podaje gdyński magistrat, zdaniem doradców pierwszym wskazaniem, powinna być „szkoła marzeń”, drugim i trzecim szkoła dobra z odrobinę mniejszym progiem punktowym. Czwarta szkoła znowu odrobinę niżej i na końcu szkoła, która zapewni “miękkie lądowanie” w razie niepowodzenia na egzaminie lub kiedy prognozy punktowe będą niższe niż zaplanowane.

O tym, jak wyglądały progi punktowe w roku 2023/24 w gdyńskich szkołach przeczytacie pod tym linkiem. 

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje dotyczące naboru w Gdyni można znaleźć na stronie gdynia-stat.edu.com.pl.

Dodatkowo ósmoklasiści znajdą tu statystyki z rekrutacji do szkół ponadpodstawowych z ostatnich lat, dotyczące m.in.:

  • liczby miejsc w szkole,
  • liczby chętnych z pierwszej preferencji* (liczba ta pokazuje faktyczne zainteresowanie daną klasą, kierunkiem),
  • liczby punktów ostatniego zakwalifikowanego** (tzw. próg punktowy),
  • średniej liczby punktów osób przyjętych (przyjęci to kandydaci, którzy potwierdzili wolę nauki po zakwalifikowaniu się do danego oddziału i nie dokonali później żadnych zmian),
  • liczby laureatów i finalistów olimpiad i konkursów punktowanych w procesie rekrutacji spośród przyjętych.

Gdańsk. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025

Uczniowie chcący się zapisać do wybranych szkół, muszą skorzystać ze specjalnego systemu internetowego skierowanego do kandydatów. Na młodzież czeka niemal 4100 wolnych miejsc. Kandydaci do publicznych młodzieżowych szkół ponadpodstawowych mogą składać dokumenty do nieograniczonej liczby szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdańska - podaje Gdańsk.pl

Utrzymujemy równowagę między miejscami w liceach ogólnokształcących oraz w technikach i szkołach branżowych I stopnia. Dbamy zarówno o możliwość perspektywy dalszego kształcenia, jak i zdobycia zawodu 

- mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- W technikach i szkołach branżowych do wyboru jest 55 zawodów, w tym nowy: technik gospodarki odpadami w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. Mamy także duże zapotrzebowanie m.in. na zawody takie jak technik nawigator morski, technik logistyk czy technik elektryk instalacji przemysłowych w jednostkach pływających.

Więcej szczegółów i progów punktowych pod tym linkiem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

 

Za pamiątkowe zdjęcia zapłacili 1000 złotych. Turyści przekroczyli granicę z Rosją