Obwodnica Trójmiasta

i

Autor: Anna Kobryń

podróże

Tyle podróżowali mieszkańcy Pomorza w 2024 roku. Liczba robi wrażenie!

2025-05-01 11:37

W województwie pomorskim zorganizowano badanie ruchu. Ujawniło ono, ile podróży wykonali mieszkańcy regionu. Ta liczba robi wrażenie.

W czwartek (24 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Pomorskie Badania Ruchu 2024.

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś

Celem badań było zebranie danych na temat zachowań transportowych mieszkańców i turystów w regionie. Obejmowały one swoim zakresem m.in. badania ankietowe, pomiary liczby pasażerów w pociągach i autobusach oraz pomiary natężeń ruchu pojazdów, w tym ruchu tranzytowego na drogach województwa.

Zdaniem wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny, mobilność, pojmowana jako możliwość swobodnego przemieszczania się, jest szczególnie ważna dla budowania spójności każdego regionu.

Jest ona również konieczna dla budowania konkurencyjności i równowagi terytorialnej, bo bardzo często mówi się o wykluczeniu komunikacyjnym. Żeby o czymś takim mówić trzeba podpierać się badaniami na ten temat

Trójmiasto Radio ESKA Google News

– stwierdził Bonna.

Badanie przeprowadzone zostało na próbie ponad 20 tys. mieszkańców województwa. Pomiary drogowe w sezonie jesienno-wiosennym odbyły się w ponad 360 punktach na drogach krajowych i wojewódzkich, natomiast badanie liczby pasażerów odbyło się w ponad 2,8 tys. punktach na sieci autobusowej oraz na 22 przystankach kolejowych. Skontrolowano ponad 2,5 tys. kursów. W sezonie letnim badanie prowadzone było w północnych regionach województwa.

Z danych wynika m.in., że mieszkańcy Pomorza odbyli ponad 4 mln podroży w ciągu dnia, a średni czas przejazdu wynosił 22 minuty.

W 2024 r. z kolei na Pomorzu skorzystało 74,6 mln pasażerów, a pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście podróżowało 49,1 mln osób.

W trakcie dobowego pomiaru natężenia ruchu drogowego w całym województwie zaobserwowano łącznie 3,4 mln pojazdów, a 79 proc. z nich stanowiły samochody osobowe, natomiast 17 proc. - samochody ciężarowe.

Dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego Jakub Pietruszewski podkreślił, że dane pokazały, jakie są potrzeby mieszkańców regionu.

Myślę, że jest to też całościowy obraz potrzeb. Teraz należy to zderzyć z tym, co posiadamy dzisiaj, jeśli chodzi o ofertę transportu publicznego. Wiemy, że dominującym środkiem transportu są samochody, a jednak powinniśmy dążyć w kierunku zmiany tej struktury mobilności. Chodzi nam o to, aby publiczny transport zbiorowy miał dużo większe znaczenie

– powiedział Pietruszewski.

Badanie na zlecenie samorządu województwa pomorskiego przeprowadzili specjaliści z konsorcjum: PBS, Via Vistula i Rubika Consulting.

GALERIA: Miasta w Pomorskiem z największą ilością wypadków. Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie na drogach?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.