Trzy kolory Wielkanocy. Wiesz, co symbolizują? Ich znaczenie to nie przypadek!

i

Autor: pixabay

Wielkanoc

Trzy kolory Wielkanocy. Wiesz, co symbolizują? Ich znaczenie to nie przypadek!

Do koszyczka wielkanocnego wkładamy białego baranka, a na stole stawiamy rzeżuchę i żółte żonkile. To nie jest przypadek. Ich kolory symbolizują święta wielkanocne. A co dokładnie? Przeczytajcie sami!

W okresie Świąt Wielkanocnych w naszych domach panują trzy kolory: biały, zielony i żółty. Wszystkie mają swoją symbolikę. Co oznaczają i dlaczego właśnie te kolory zostały wybrane jako przewodnie podczas tych świąt?

Kolory Wielkanocy – co symbolizują?

Biel symbolizuje czystość i niewinność. W znaczeniu wielkanocnym oznacza to odrodzenie, nowy początek i oczyszczenie. To właśnie symbolizuje biały wielkanocny baranek.

Zieleń symbolizuje nowy początek życia związany z wiosną. Przebudzeniem po zimowym „śnie”. Tutaj przykładem może być rzeżucha, która oznacza odrodzenie. Już od XVII wieku wielkanocnego baranka stawia się na rzeżusze.

Kolor żółty natomiast symbolizuje radość, optymizm, dobrą energię, a także nowe życie. Najbardziej ze wszystkich kolorów pasuje do Świat Wielkanocnych, które mają być być radosne. W tej symbolice świetnie odnajdują się żonkile, które często stawiamy na stołach.

Mniej oczywiste kolory Wielkanocy

Oprócz tych wszystkich znanych nam kolorów, są też te, które świetnie nadają się do wykorzystania podczas świąt wielkanocnych, ale nie są już tak oczywiste. Dużym uznaniem cieszą się kolory pastelowe. 

Pudrowy róż symbolizuje młodość oraz radość ze zmartwychwstania. Pastelowy fiolet, czyli jeden z symboli Wielkiego Postu, będzie przypominał, że czas ascetyzmu i żałoby właśnie się skończył. Wśród wielkanocnych kolorów powinien też znaleźć się też  rozbielony błękit, czyli kolor nieba, zdrowia i czystego powietrza) lub pomarańcz - symbol szczęścia i dobrej energii).

Największy koszyk wielkanocny w Polsce stoi na Podkarpaciu