Ksiądz Michał Osek z bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku powiedział PAP w poniedziałek (21 kwietnia), że umbraculum jest na wyposażeniu bazylik większych w Rzymie oraz bazylik mniejszych.
W 1927 r. kościół św. Mikołaja w Gdańsku otrzymał przywilej bazyliki mniejszej i wtedy parafia zamówiła we Włoszech wielki czterometrowy parasol w kolorze żółto-czerwonym
– dodał o. Osek i stwierdził, że taki element służył do procesji papieskich w przypadku przybycia papieża do danego kościoła, albo był używany - gdy następuje sede vacante, czyli po śmierci papieża.
Gdańskie umbraculum zostało zamówione we Włoszech.
Podczas prac konserwatorskich pod haftami, jako przekładki, odkryto fragmenty włoskich gazet z 1927 r.
– powiedział ks. Osek i dodał, że dlatego wiemy, iż to był włoski warsztat i stamtąd sprowadzono wielki parasol do gdańskiego kościoła.
Jedwabny parasol przetrwał wojnę. Po wojnie został użyty w czasie sede vacante w latach pięćdziesiątych, ale podczas procesji zerwała się burza, która uszkodziła umbraculum. Po tym zdarzeniu parasol został zapomniany. Ponownie odkryto go podczas prac konserwatorskich bazyliki w 2018 r.
Umbraculum, jest formą liturgicznego parasola będącego symbolem władzy papieskiej. Podczas sede vacante na stolicy Piotrowej umbraculum znajduje się w godle Stolicy Apostolskiej.
Za datę powstania zabytku należy przyjąć rok 1928, kiedy to papież Pius XI nadał kościołowi pw. Świętego Mikołaja tytuł bazyliki mniejszej, jako jedynemu w gdańskim śródmieściu kościołowi katolickiemu.
Przeznaczenie umbraculum do gdańskiej Bazyliki potwierdzają archiwalne fotografie oraz herb bazyliki z charakterystycznym zwieńczeniem. Rozpiętość tkaniny ma aż 235 cm, wysokość wraz z drzewcem 389 cm. Umbraculum z Gdańska jest prawdopodobnie jednym z nielicznych oryginalnych sprzętów liturgicznych tego typu.
Mechanizm umbraculum zachował się w niezmienionej technice, materiał (zgodnie z przepisami powinien być to jedwab) został miejscami zniszczony przez grzyby i pleśnie.
Na wniosek klasztoru Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał umbraculum do rejestru zabytków województwa pomorskiego.
Polecany artykuł:

Samorządowcy z Trójmiasta żegnają papieża Franciszka
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek (21 kwietnia) o godz. 7.35 rano w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Kościołem katolickim kierował od 13 marca 2013 r.
W social mediach papieża Franciszka pożegnali samorządowcy i politycy z Trójmiasta.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska napisała: Odszedł w czasie Wielkanocy, największego święta dla chrześcijan – papież Franciszek. Nie zawsze był rozumiany. Stawał po stronie człowieka. Czerpał z ducha Biblii. Wiele jego przesłań było bliskie ideałom naszej gdańskiej solidarności. Cieszę się, że dane nam było wspólnie z delegatami z Gdańska spotkać się z papieżem Franciszkiem niedługo po tym, jak życie stracił prezydent Paweł Adamowicz. Odpoczywaj w pokoju.
Karol Nawrocki dodał grafikę ze zdjęciem zmarłego papieża opatrzoną opisem: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
Premier Donald Tusk umieścił swoje zdjęcie z papieżem Franciszkiem, podpisując je: Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju.
GALERIA: Gdańskie umbraculum zostało otwarte
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].