Trójmiasto uczci pamięć ofiar stanu wojennego

i

Autor: gdynia.pl

Trójmiasto uczci pamięć ofiar stanu wojennego

2022-12-13 7:41

13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistyczne wprowadziły w całym kraju stan wojenny, którego celem była likwidacja protestów społecznych. W 41. rocznicę tamtych wydarzeń w Gdyni i Gdańsku odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego.

Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Przeciwko strajkującym wystawiono ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice wyjechały czołgi, aresztowano i osadzano w ośrodkach odosobnienia działaczy opozycji. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Działania sił MSW i wojska przebiegały wyjątkowo brutalnie. Do lat 90. w wyniku represji, ciężkich pobić, ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.

13 grudnia, w Gdyni odbędą się oficjalne uroczystości miejskie, upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 41 lat. Wezmą w nich udział samorządowcy, radni, działacze NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy, dla których pamięć tych wydarzeń jest wciąż żywa i nierzadko bolesna.

Rozpoczną się one o godz. 16.30 widowiskiem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2.

W tym samym miejscu o godz. 17.00 zostanie odprawiona msza św.

Ok. godz. 18.00 uczestnicy obchodów przemaszerują ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego.Tam, przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego o godz. 18.30 zmówiona zostanie modlitwa oraz złożone zostaną kwiaty.

Obchody rocznicowe

W ramach obchodów zaplanowano otwarcie wystawy fotograficznej, spacery subiektywne po wystawie stałej ECS ze świadkami historii, rozmowy z internowanymi w grudniu 1981 r., koncert muzyki poważnej, Maraton Pisania Listów Amnesty International oraz spotkanie z autorem książki „Dzień przed”. W Międzynarodowy Dzień Prawa człowieka odbędzie się specjalna konferencja, a działaczom na rzecz praw człowieka z Białorusi i Ukrainy wręczone zostaną Medale Wdzięczności.

W trakcie wydarzeń będzie się można zaopatrzyć w darmową gazetę „Gdańsk Pamięta”, wydaną przez zespół ECS. Na 16 stronach zawarte zostaną ciekawe artykuły, m.in. o stoczniowej Bramie nr 2, grudniowych pochówkach ofiar oraz metodach propagandy i zakłamaniu władzy. Wszystko ilustrowane będzie archiwalnymi zdjęciami i zbiorami z archiwum ECS.

Więcej w temacie rocznic przeczytać możecie w TYM tekście. 

Surowy wyrok za śmierć świń